eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Już w 2017 r. rocznego PIT wypełni za nas urząd skarbowy

Już w 2017 r. rocznego PIT wypełni za nas urząd skarbowy

2017-03-16 13:44

Już w 2017 r. rocznego PIT wypełni za nas urząd skarbowy

W 2017 r. to urzędnik a nie podatnik rozliczy roczny PIT © shake_pl - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od środy nie trzeba wypełniać samodzielnie PIT-a. Teraz z tego smutnego obowiązku może nas wyręczyć fiskus. Aby jednak zaczął działać w tym kierunku, musi mieć odpowiednie umocowanie od samego zainteresowanego. Mówiąc innymi słowy, podatnik musi wystąpić z wnioskiem o wypełnienie zeznania przez urząd skarbowy - i to tylko w formie elektronicznej.

Przeczytaj także: Jaki formularz rozliczenia podatkowego PIT za 2016 r.?

„Chcemy być surferem na tej fali cyfryzacji, która jest coraz bardzie wszechogarniająca. Mamy coraz więcej dowodów na to, że obecność procesów cyfrowych przebija się do świadomości ludzi. Administracja publiczna pokazuje, że nie zostaje w tyle" – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano uruchomioną 15 marca nową usługę – wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego (PIT-WZ). - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu finansów odnoszącym się właśnie do wypełniania PIT-a przez urząd skarbowy a nie podatnika.

Resort szacuje, że nowy sposób rozliczeń podatkowych dotyczy ok. 13 mln podatników. W zasadzie z możliwości tej może skorzystać każdy Kowalski, o ile ma Internet i komputer go nie odstrasza.

Nowy PIT-WZ


PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego, który przekazuje podatnik urzędowi skarbowemu. Formularz ten można jednakże złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, lub za pomocą bankowości elektronicznej.

Po otrzymaniu wniosku urząd skarbowy w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na wskazany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do sporządzonego zeznania podatkowego. To podatnik będzie mógł zaakceptować lub odrzucić. W jakim czasie? - do upływu terminu przewidzianego dla składania zeznań (w tym roku jest to 2 maj 2017 r.). Jeżeli w tym terminie podatnik nie podejmie żadnych działań, przyjęta zostanie milcząca akceptacja sporządzonego formularza.

fot. shake_pl - Fotolia.com

W 2017 r. to urzędnik a nie podatnik rozliczy roczny PIT

Ministerstwo Finansów udostępniło nową usługę - wypełnienie rocznego PIT-a przez urzędników. Fiskus zajmie się zeznaniem podatkowym na wniosek zainteresowanych.


Ministerstwo informuje, że PIT-WZ można wysłać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a w przyszłości również np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Obecnie wniosek można złożyć za pośrednictwem banków PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK. Wystarczy tutaj zalogować się do swojego konta za pomocą standardowego uwierzytelnienia (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.
Po wypełnieniu formularza PIT-WZ należy go wysłać (oczywiście elektronicznie) do urzędu.

Link do ministerialnej strony formularza PIT-WZ jest następujący:

fot. mat. prasowe

Kiedy zeznanie podatkowe sporządza urząd skarbowy

PIT-WZ jest wnioskiem, na podstawie którego to urzędnik, a nie podatnik, wypełnia rocznego PIT-a, który następnie jedynie jest przedstawiany do akceptacji zainteresowanemu.


Wniosek nie wydaje się być przesadnie skomplikowany. Wypełnia się w nim głównie dane identyfikujące podatnika, adres urzędu skarbowego, informację o ulgach, z których zamierzamy skorzystać, czy z kim podzielić się swoim podatkiem. Można go wypełnić w formie formularza bądź kreatora. Na stornie znajduje się także instrukcja wypełnienia formularza.
W PIT-WZ należy podać:
  • dane identyfikacyjne,
  • informacje o kosztach uzyskania przychodów,
  • informację o korzystaniu z ulgi rehabilitacyjnej,
  • informacje o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli zamierzamy skorzystać ze zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci (gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi jest wyższa od kwoty podatku),
  • informacje o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci,
  • informacje o nr KRS wybranej organizacji pożytku publicznego, jeżeli chcemy przekazać jej 1% podatku należnego,
  • informacje o adresie poczty elektronicznej, na który urząd skarbowy prześle informację o sporządzeniu zeznania podatkowego.

Niestety rozwiązanie to dostępne jest na chwilę obecną tylko dla podatników rozliczających się za pomocą zeznania PIT-37 (dla wszystkich sposobów rozliczenia tego formularza, czyli indywidualnie, razem z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko). Ponadto, jak wynika z udostępnionej przez resort finansów prezentacji, w PIT-WZ można zawnioskować jedynie odliczenie ulgi na dzieci, rehabilitacyjnej oraz przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP. Inne ulgi nie są dostępne

Pozostaje też do wyjaśnienia kwestia, kto będzie odpowiadał za błędy w takim zeznaniu podatkowym. Trudno oczywiście będzie tutaj o pomyłki rachunkowe, niemniej czy urzędnicy będą weryfikować uprawnienia podatnika do skorzystania z ulg, które zaznaczył we wniosku oraz sprawdzać, czy ulgi te przysługują w zadeklarowanych wartościach? O ile w przypadku ulgi na dzieci wartość odliczenia w zdecydowanej większości przypadków da się w prosty sposób ustalić, tak przy uldze rehabilitacyjnej proces nie jest już taki prosty.
Wniosek PIT-WZ dotyczący dochodów za 2016 r., można składać między 15 marca a 18 kwietnia 2017 r.

Nowy PIT-OP


Kolejny formularz ułatwiający rozliczenia, to PIT-OP będący oświadczeniem o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Druk ten jest przeznaczony dla rencistów i emerytów rozliczanych przez organy rentowe, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji.

Do tej pory aby podzielić się swoim podatkiem z wybraną organizacją, osoby takie musiały składać pełne zeznanie podatkowe (czyli wypełnić PIT-37 na podstawie otrzymanego PIT-40A). Teraz wystarczy złożyć jedynie PIT-OP.

Formularz ten składa się także elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie za rok 2016 można składać od 15 marca do 2 maja 2017 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: