eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Po majówce nie rozliczysz się z PIT z żoną czy dzieckiem

Po majówce nie rozliczysz się z PIT z żoną czy dzieckiem

2017-04-28 13:22

Po majówce nie rozliczysz się z PIT z żoną czy dzieckiem

Rozlicz PIT w długi weekend © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dla niektórych urzędów skarbowych 2 maja - kiedy upływa termin złożenia zeznania podatkowego za 2016 r. - jest dniem z wydłużonymi godzinami otwarcia, dla innych dniem wolnym od pracy. Składając rocznego PIT przez internet nie będziemy musieli szukać otwartej placówki podczas majówki. Tax Care w ramach akcji "PIT Last Minute" dodatkowo przestrzega, że w deklaracjach złożonych po majówce nie rozliczymy się razem z małżonkiem, z dzieckiem oraz nie przekażemy 1% podatku.

Przeczytaj także: Już w 2017 r. rocznego PIT wypełni za nas urząd skarbowy

Przed nami długo wyczekiwany długi weekend majowy, w trakcie którego wypada też mniej wyczekiwana data – ostateczny termin złożenia w urzędzie skarbowym rocznego zeznania podatkowego za 2016 r. Najszybciej i najwygodniej złożymy zeznanie przez internet, nawet podczas majówkowego wyjazdu.
Potrzebować będziemy swojego numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodu za 2015 r. – podając m.in. te dane potwierdzimy elektronicznie naszą tożsamość. Można korzystać zarówno z aplikacji resortu finansów e-Deklaracji Desktop jak i aplikacji udostępnianych przez firmy zewnętrzne. Termin zachowamy, jeśli do 2 maja do północy system wygeneruje nam się Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO).

Jeśli rocznego PIT-a chcemy jednak złożyć osobiście, warto sprawdzić godziny otwarcia urzędów skarbowych, które tuż przed upływem terminu bywają inne niż na co dzień. Bez względu na to, którą formę zeznania wybierzemy, przekroczenie terminu oznacza zasadniczo wykroczenie pozbawiające przywilejów podatkowych.

Dodatkowe „okienka” w co ósmym urzędzie skarbowym


Z roczną deklaracją podatkową sporządzoną na formularzu papierowym można udać się albo do właściwego pod względem miejsca zamieszkania urzędu skarbowego albo do dowolnego centrum obsługi, które aktualnie stacjonują w 50-ciu wybranych (z pośród 400-stu) urzędach skarbowych – najwięcej, bo aż dziewięć, jest w województwie wielkopolskim, tylko jeden w podkarpackim (w Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie), a na terenie reszty województw znajduje od dwóch do siedmiu. Pełna lista dostępna jest na stronie w zakładce „Obsługa i wsparcie podatnika”.

Dodatkowe dyżury w dzień wolny od pracy


Standardowo urzędy skarbowe są czynne do godz. 16:00. Natomiast 27 i 28 kwietnia (wczoraj i dziś) urzędy skarbowe wydłużają swoje godziny pracy.

Z kolei 2 maja został wyznaczony dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej (zgodnie z zarządzeniem nr 9 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2017 r.). Mimo tego urzędy skarbowe będą w tym dniu przyjmowały roczne PIT-y.

fot. mat. prasowe

Dłuższe godziny urzędowania w organach podatkowych

Z uwagi na koniec okresu składania PIT-ów rocznych, wzorem lat wcześniejszych w ostatnich dniach terminu urzędy skarbowe są czynne dłużej. Ten kto mimo wszystko się spóźni, musi się liczyć z mandatem wymierzonym przez fiskusa.


Małżeństwa rozliczając się po majówce, rozliczą się oddzielnie


Deklaracja złożona po terminie to wykroczenie skarbowe za które fiskus może nałożyć mandat lub grzywnę (art. 54 § 4 Kodeksu karnego skarbowego). Warto pamiętać, że za niezłożoną uważa się też e-deklarację, którą wprowadziliśmy do systemu, ale wystąpił błąd z jej przetworzeniem lub została negatywnie zweryfikowana, tj. nie pojawił się komunikat „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie, pobierz UPO”.
To, jaka ewentualna kara grozi podatnikowi zależy jednak zawsze od indywidualnych czynników, m.in. czy spóźniona deklaracja zawierała błędy czy nie, o ile dni podatnik spóźnił się ze złożeniem zeznania.
Złożenie rocznego zeznania po 2 maja odbiera też małżeństwom oraz rodzicom samotnie wychowującym dziecko możliwość rozliczenia się wspólnie, innymi słowy odbiera możliwość zaoszczędzenia na podatku nawet kilku tysięcy złotych.


Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: