NSA: ulga mieszkaniowa obejmuje umowę deweloperską © Photographee.eu - Fotolia.com
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
NSA: ulga mieszkaniowa obejmuje umowę deweloperską
Umowa deweloperska nie przenosi własności nieruchomości. Nie taki jest jednak jej cel. Jest to bowiem umowa o roboty budowlane, na mocy której ma powstać określona i z góry znana (przez inwestora - przyszłego właściciela) nieruchomość. Dlatego też winna ona być rozpatrywana w ramach ulgi mieszkaniowej jako budowa mieszkania a nie jego zakup, co istotnie zmienia zasady zwolnienia pieniędzy z podatku (na korzyść podatników).
Dla przykładu WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 514/16 uznał, że zawarcie umowy deweloperskiej oraz zapłacenie deweloperowi jest równoznaczne z poniesieniem wydatków na własne cele mieszkaniowe. Pisaliśmy o tym w artykule: Umowa deweloperska upoważnia do ulgi mieszkaniowej.
NSA podkreślił, że w przypadku umowy deweloperskiej, proces budowy domu przez podatnika różni się od budowy lokalu tym, że deweloper buduje budynek na gruncie stanowiącym jego własność, we własnym imieniu załatwia wszelkie formalności związane z rozpoczęciem, trwaniem i zakończeniem budowy, finansuje ją, na szczególnych warunkach korzystania, ze środków pochodzących z wpłat od przyszłych nabywców, a cena nabycia jest kalkulowana w oparciu o cenę budowy. W dacie ustanowienia i przeniesienia własności lokalu na nabywcę cena za lokal jest uprzednio w całości zapłacona.
Te cechy umowy deweloperskiej przemawiają za tym, że w istocie kwoty płacone deweloperowi na podstawie umowy deweloperskiej stanowią wydatki na budowę własnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) u.p.d.o.f. Wprawdzie lokal taki w momencie ich poniesienia nie stanowi jeszcze własności podatnika (bo nie istnieje), jednakże wydatki są indywidualnie wyliczone w odniesieniu do konkretnego przyszłego lokalu, którego własność podatnik ma nabyć, znane jest miejsce położenia lokalu, jego rozkład, powierzchnia i inne cechy indywidualizujące, środki wpłacane deweloperowi są na rachunku powierniczym i są mu przekazywane stosownie do postępów budowy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Podatek od sprzedaży mieszkania w spadku sprzed 2019 r. na nowych zasadach
Cele mieszkaniowe: spłata kredytu za sprzedane mieszkanie
Spłata kredytu mieszkaniowego w uldze mieszkaniowej
Własne cele mieszkaniowe w PIT: jak dokumentować?
Umowa deweloperska upoważnia do ulgi mieszkaniowej
Domek letniskowy jako własne cele mieszkaniowe w podatku dochodowym
Lokatorskie prawo do mieszkania to nie cel mieszkaniowy
Sprzedaż budynku mieszkalno-użytkowego w podatku dochodowym
Dział spadku jako nowy termin nabycia nieruchomości
Witam, mam takie pytanie. Dwa lata temu otrzymałem mieszkanie od rodziców w formie darowizny. Jako, że to jest bliska rodzina skorzystałem z ...
Witam, sprzedaję dom w Anglii przed upływem pięciu lat od jej kupna i chciałabym wysłać te pieniądze do Polski gdyż chcę wybudować dom w ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Rynek nieruchomości. Jakie trendy na 2020 rok?
Na co przydaje się myślenie wizualne w biznesie?
HAMMER 5 Smart z KaiOS i Iron 3 wchodzą na rynek
Stres w pracy: mamy 2. miejsce w Europie
Cyberataki: w III kw. phishing nieco osłabł, ale miał godnych następców
NFP prezentem czy rózgą dla dolara?
Koszty budowy: bloki coraz droższe