eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga na wymianę kasy fiskalnej?

Ulga na wymianę kasy fiskalnej?

2019-09-09 13:51

Ulga na wymianę kasy fiskalnej?

Przy wymianie kasy fiskalnej pamiętaj o uldze © Gina Sanders - Fotolia.com

Co do zasady z ulgi na zakup kasy fiskalnej można skorzystać tylko raz, tj. gdy urządzenie to zostanie zakupione po raz pierwszy (i ewidencja zostanie na niej rozpoczęta w ustawowym terminie). Późniejsze zakupy nowych urządzeń w miejsce starych bądź zwiększanie liczby takich kas nie jest już premiowane przez ustawodawcę. Obecnie występuje tutaj pewien wyjątek.

Obowiązkowa wymiana na kasy on-line


Z dniem 1 maja 2019 r. zostały znowelizowane przepisy ustawy o VAT dotyczące kas fiskalnych. Zmianom tym towarzyszyło wprowadzenie także nowych rozporządzeń wykonawczych w sprawie kas rejestrujących i w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.

Zmiany dotyczyły wprowadzenia do funkcjonowania tzw. kas on-line. Firmy nie musiały jednakże od razu wymienić starych kas na urządzenia nowego typu. Mało tego – obecnie na rynku nadal można jeszcze nabywać urządzenia, które nie łączą się automatycznie z ministerialną bazą danych i nie przekazują dokonywanych na bieżąco operacji.

Część podatników będzie jednak musiała obowiązkowo wymienić stare kasy fiskalne na urządzenia on-line. Obowiązki te obejmą tzw. branże wrażliwe, gdzie zdaniem resortu finansów istnieje duże pole do nadużyć. Są to m.in. mechanicy samochodowi, podmioty dokonujący sprzedaży paliw, świadczący usługi gastronomiczne, fryzjerskie, kosmetyczne, itd.
Szerzej na temat terminów wymiany kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii na kasy on-line pisaliśmy m.in. w artykule: Nowe kasy fiskalne (online) 2019

Podatnicy z wybranych branż mają obowiązek wymiany kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii na kasy on-line, kolejno z dniem 1 stycznia 2020 r., 1 pica 2020 i 1 stycznia 2021 r.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Przy wymianie kasy fiskalnej pamiętaj o uldze

Ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje tylko raz – przy pierwszym takim zakupie. Obecnie wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik musi obowiązkowo wymienić urządzenie starego typu na kasę on-line. Fiskus w takich przypadkach odda 700 zł z tytułu zakupu kasy fiskalnej nawet gdy podatnik zacznie ją stosować przed obowiązującym go terminem.


Ulga na zakup kasy fiskalnej


Ustawodawca refunduje podatnikom część wydatków związanych z zakupem pierwszej (bądź pierwszych) kasy fiskalnej. Otóż podatnicy mają prawo do skorzystania z ulgi na zakup kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Obecnie ulga taka obejmuje już tylko urządzenia on-line (szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule Ulga na zakup kasy fiskalnej online od maja 2019 r. podatnikom, u których:
  • powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz w obowiązujących terminach rozpoczęli oni prowadzenie ewidencji sprzedaży, przy użyciu tego rodzaju kas,
  • nie powstał obowiązek prowadzenia tej ewidencji, ale dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży i wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży,
  • powstał ustawowy obowiązek wymiany kas starego typu na kasy on-line.

Ostatni z punktów jest nowością. Pozwala on bowiem na ponowne skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej podatnikowi, który już wcześniej kasy fiskalne u siebie stosował (i w stosunku do których mógł skorzystać z odliczenia).

Co przy tym niezwykle ważne, podatnik nie musi czekać – aż przyjdzie ustawowy termin wymiany urządzeń fiskalnych na nowego typu. Dobrowolnie może bowiem taką kasę zakupić już teraz, zacząć ją stosować i skorzystać z odliczenia. Musi jednak wówczas pamiętać, że ulgi nie rozliczy już przy zakupie kolejnych urządzeń w przyszłości.
Resort finansów wyjaśnia
W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 11.07.2019 pt: „Ulga na zakup kas rejestrujących on-line” czytamy:
Podatnik zobligowany do wymiany kas, który rozpocznie instalowanie kas online przed terminem wskazanym w ustawie (i rozpocznie na nich prowadzenie ewidencji sprzedaży) ma prawo do zwrotu „ulgi” na zakup kas rejestrujących online przed datą graniczną (np. 1 lipca 2020 r.).
(…) „Ulga” na zakup kasy będzie należna tylko na te kasy, które podlegają wymianie w związku z obowiązkiem użytkowania kas on-line przez dane grupy podatników.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: