eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Nowe tablice rejestracyjne a badanie techniczne

Nowe tablice rejestracyjne a badanie techniczne

2007-05-21 12:46

Pojazd w którym nie dokonano zmiany w konstrukcji, a jedynie zmieniono tablice rejestracyjne, a dla którego wydano wcześniej zaświadczenie o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT (pełne odliczenie podatku VAT) oraz spełniający nadal wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 nie wymaga ponownego wydania zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów. Pamiętać jednak należy, iż wymiana tablic rejestracyjnych pociąga za sobą wymianę dowodu rejestracyjnego. Informacja o spełnieniu wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT powinna być umieszczona również w nowym dowodzie rejestracyjnym. Stanowisko takie zajął Podlaski Urząd Skarbowy w postanowieniu z dnia 28.02.2007 r. nr PO-II/443/103/BŚ/06.

Przeczytaj także: Samochody "ciężarowe": stare przeglądy VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż w trakcie użytkowania samochodu ciężarowego – chłodni firmowej, zgubiono lub została skradziona tablica rejestracyjna. Wystąpiono o nowe tablice rejestracyjne. Samochód otrzymał nowe tablice ze zmienionym numerem rejestracyjnym. Pojazd spełnia wymogi art. 86 ust. 4 ustawy o VAT wg zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy poprzez nadanie nowego numeru rejestracyjnego pojazdowi należy ponownie wystąpić do okręgowej stacji kontroli pojazdów o wydanie zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wymogów określonych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przepisie art. 86 ust. 3 w/w ustawy wymienione są samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy wszystkich pojazdów o takiej dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, które objęte są regulacją art. 86 ust.3, jest określony również w ust. 4 tego artykułu. Przepis ten wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a więc nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów.

Stosownie do art. 86 ust. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: