eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ryczałt ewidencjonowany: najem nieruchomości dla spółki

Ryczałt ewidencjonowany: najem nieruchomości dla spółki

2012-09-17 09:53

Ryczałt ewidencjonowany: najem nieruchomości dla spółki

Lokal sklepowy © Franco Deriu - Fotolia.com

Przychody z prywatnego najmu lokalu użytkowego wnioskodawcy wynajmowanego spółce jawnej, której wspólnikami są wnioskodawca oraz jego małżonka, można opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Stanowisko takie Zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 14.08.2012 r. nr IPPB1/415-571/12-3/AM.

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca wraz z żoną prowadzi działalność gospodarczą w postaci spółki jawnej zajmującej się handlem odzieżą. Każdy z małżonków ma 50% prawa udziału w zysku spółki. Małżonkowie zamierzają nabyć budynek użytkowy, który ma stanowić ich majątek prywatny. Następnie budynek ten ma zostać wynajęty prowadzonej przez nich spółce jawne. Z tego tytułu spółka będzie płacić czynsz najmu wg cen rynkowych na podstawie rachunku lub faktury oraz regulować zobowiązania za media i inne wydatki związane z eksploatacją nieruchomości. Dochód z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki wspólnicy opodatkowują podatkiem liniowym, natomiast przychody z czynszu najmu nieruchomości (najem prywatny) będą opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym. Zadano pytanie, czy najem ten w taki sposób może być opodatkowany? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodu są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:
• pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
• najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

fot. Franco Deriu - Fotolia.com

Lokal sklepowy

Przychody z prywatnego najmu lokalu użytkowego wnioskodawcy wynajmowanego spółce jawnej, której wspólnikami są wnioskodawca oraz jego małżonka, można opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%

W myśl art. 5a ust. 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy).

Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wynajmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stwierdzić należy, iż zgodnie art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: