eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju z fakturą i paragonem?

2014-07-01 13:21

Przeczytaj także: Kasa fiskalna gdy sprzedaż wysyłkowa


Okazuje się że nie. Ustawodawca bowiem wprost w art. 106b ust. 1 pkt 2 wskazał, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju. Co się zaś tyczy wystawienia do takiej sprzedaży paragonu z kasy fiskalnej, tutaj przepisy wydają się być także jednoznaczne, jednakże stoją w sprzeczności z założeniami stosowania tego typu urządzeń.

Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT mówi bowiem, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Co za tym idzie, co do zasady cała sprzedaż na rzecz tzw. osób prywatnych winna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju jest zaś skierowana głównie do tych podmiotów.

Tym samym wydaje się, że taka sprzedaż winna być dokumentowana w dwojaki sposób: fakturą i paragonem fiskalnym. Czy jednak rzeczywiście takie było założenie ustawodawcy? Trzeba bowiem pamiętać, że co do zasady kasy fiskalne mają rejestrować tą sprzedaż, która w inny sposób nie jest dokumentowana. W przypadku sprzedaży wysyłkowej występuje natomiast bezwzględny obowiązek wystawiania faktur.

Co na to organy podatkowe? Niestety tutaj zdania są podzielone. I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2013 r., nr ILPP2/443-1014/13-4/AKr uznał, że: „(…) Wymóg stosowania przez określone grupy podatników kas rejestrujących został wprowadzony przede wszystkim ze względu na potrzebę zapewnienia kontroli nad rzetelnością deklarowanych przez pewne grupy podatników podstaw opodatkowania. Obowiązek ewidencjonowania w kasie dotyczy bowiem tych transakcji, w przypadku których nie ma bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur je dokumentujących (faktury wystawiane są wyłącznie na żądanie nabywców – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). W tym przypadku, przy braku innych form dokumentowania transakcji (utrwalania tego, że miały one miejsce), istniałoby realne niebezpieczeństwo zaniżania obrotów (podstawy opodatkowania). Ewentualne wykrycie tego faktu byłoby znacznie utrudnione w przypadku, gdyby sprzedaż bezfakturowa nie została udokumentowana w żaden inny sposób. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej ma dyscyplinować podatników i przeciwdziałać przypadkom zaniżana obrotów.

Należy zatem uznać, że celem wprowadzenia obowiązku ewidencjowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących było zobowiązanie podatników do ewidencjonowania tej sprzedaży, która nie jest dokumentowana w żaden inny sposób, a więc nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana transakcja faktycznie miała miejsce. (…)

Natomiast, w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, sprzedaż ta w każdym przypadku musi być potwierdzona fakturą. Tym samym w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, jeśli ustawodawca zobowiązał sprzedawców do wystawienia faktur do każdej sprzedaży bez względu na to, kto jest nabywcą (tj. podatnik podatku od wartości dodanej nie mający obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czy też inny podmiot niebędący tym podatnikiem) ewidencja sprzedaży jest prowadzona. Zatem sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez Wnioskodawcę z terytorium kraju na rzecz nabywców z innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej nie będzie objęta obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.(…)”


Z drugiej strony mamy jednak chociażby interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 września 2013 r., nr IBPP3/443-731/13/KG, w której to organ wskazał, że sprzedaż taka co do zasady na kasie fiskalnej winna być ewidencjonowana, jednakże podatnicy mogą korzystać tutaj ze zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: