eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Faktura pro forma w podatku VAT 2014

Faktura pro forma w podatku VAT 2014

2014-07-24 13:01

Przeczytaj także: Faktura pro-forma nie powoduje obowiązku w podatku VAT


Podkreślić należy, że wystawienie dokumentu oznaczonego jako „Faktura pro forma” (w celu np. potwierdzenia przyjęcia zamówienia), w przypadku gdy będzie zawierał wszystkie dane wymagane dla faktur (w tym kwotę podatku), nie rodzi obowiązku zapłaty wykazanego podatku do urzędu skarbowego na podstawie art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, wystawienie dokumentu oznaczonego jako „Faktura pro forma”, po dniu 1 stycznia 2013 r., zawierającego dane jakie powinna zawierać faktura VAT określone w rozporządzeniu w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – nie będzie rodzić obowiązku podwójnej zapłaty podatku VAT, w przypadku gdy Wnioskodawca po wykonaniu zlecenia udokumentuje sprzedaż za pomocą faktury VAT. Wnioskodawca nie będzie również zobowiązany do rozliczenia podatku należnego, w przypadku gdy wystawi dokument oznaczony jako „Faktura pro forma”, a do sprzedaży nigdy nie dojdzie. (…)”


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.12.2013 r. nr IPPP1/443-932/13-2/PR (która to odnosi się już do roku 2014) z kolei zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy w tym zakresie, który podnosił iż:
„(…) faktura pro forma nie jest dokumentem przewidzianym w ustawie, jak i przepisach wykonawczych do ustawy
Faktura z adnotacją pro forma zawiera wprawdzie wszystkie elementy faktury handlowej, jednak nie jest ona wystawiona jako dowód wykonania transakcji handlowej, lecz przed jej wykonaniem.

Jeśli faktura pro forma dokumentuje jedynie potwierdzenie warunków wykonania dostawy gazu, to jej wystawienie, jako dokumentu nieprzewidzianego w przepisach ustawy i w przepisach wykonawczych do ustawy, nie rodzi, zdaniem Spółki, żadnych skutków w zakresie podatku VAT.

Oznacza to, że wystawienie lub otrzymanie takiego dokumentu w zakresie podatku VAT jest neutralne i w dacie wystawienia nie wywołuje skutków podatkowych.
Żaden przepis nie zobowiązuje Spółki do wystawienia faktury pro forma, jednocześnie z punktu widzenia w/w przepisów brak jest regulacji zabraniających jej wystawienia. (…)

Z uwagi na brak istotnych zmian z dniem 1 stycznia 2014 r. w zakresie elementów koniecznych, które czynią dany dokument fakturą VAT, mimo iż nie został on wprost w ten sposób nazwany, aktualne powinno pozostać przytoczone powyżej stanowisko Ministra Finansów, iż oznaczenie takiego dokumentu mianem „pro-forma” wskazuje wprost na wolę podatnika, iż dokument ten nie jest fakturą VAT w rozumieniu stosownych przepisów.

Co więcej, obowiązki podatnika dotyczące zasad fakturowania, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., pozostaną absolutnie nienaruszone. Bowiem wpłaty dokonywane przez odbiorców indywidualnych na podstawie prognoz, nazwanych tylko „fakturami proforma”, nie pociągną za sobą obowiązku wystawienia rzeczywistej faktury VAT, zgodnie z art. 19a ust. 8, który przewiduje wyłączenie dla dostaw/usług ciągłych (odesłanie do art. 19a ust. 5 pkt 4). Nie będzie miał tu również zastosowania art. 106i ust. 3 pkt 4, zgodnie z którym w przypadku m.in. dostaw gazu faktura winna zostać wystawiona nie później niż z upływem terminu płatności - gdyż rozliczenie dotyczy dostaw gazu dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. (…)”


Wydaje się zatem, że zmiany przepisów, które weszły w życie z dniem 01 stycznia 2014 r. nie powinny wprowadzić zawirowań w zakresie wystawiania dokumentów pro forma. Dla bezpieczeństwa jednakże dobrze zadbać o to, aby wystawiane dokumenty pro forma nie miały któregoś z elementu wymaganego dla faktury, np. stawki czy kwoty podatku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: