eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatnik zwolniony z VAT: w 2014 r. faktura czy rachunek?

Podatnik zwolniony z VAT: w 2014 r. faktura czy rachunek?

2014-08-20 10:57

Podatnik zwolniony z VAT: w 2014 r. faktura czy rachunek?

Faktura © apops - Fotolia.com

Zmiany w Ustawie o podatku od towarów i usług, jakie miały miejsce wraz z początkiem stycznia 2014 r., wywarły wpływ nie tylko na czynnych podatników VAT, ale także na tych korzystających ze zwolnienia. Obecnie każdy podatnik ma pełne prawo do wystawiania faktury dokumentującej sprzedaż towarów lub świadczenie usług. Głównym celem tych zmian było ujednolicenie przepisów związanych z dokumentowaniem sprzedaży przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Faktura pro forma w podatku VAT 2014

Każdy może wystawić fakturę

Na wstępnie warto przypomnieć krótką historię związaną z kwestią wystawiania faktur w przypadku podatników zwolnionych z VAT. Od lipca 1993 r. aż do końca 2012 r. prawo do wystawiania faktur przysługiwało jedynie czynnym podatnikom podatku od towarów i usług. Za sprawą zmian przepisów, jakie weszły w życie z początkiem 2013 r., każdy przedsiębiorca mógł wystawiać faktury - jednak pod warunkiem, że zarejestrował się na potrzeby VAT (złożył druk VAT-R do urzędu skarbowego) jako podatnik czynny lub zwolniony. Wówczas osoba prowadząca działalność, która korzystała ze zwolnienia, mogła dokumentować dokonaną sprzedaż nie rachunkami, a fakturami wystawionymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rozszerzenie na wszystkich podatników prawa do wystawiania faktury miało natomiast miejsce w styczniu obecnego roku. Każdy przedsiębiorca może wystawić taki dokument - bez względu na to, czy dokonał rejestracji (jako podatnik czynny bądź zwolniony), czy też nie. W związku z tym osoba, która nie dostarczyła druku VAT-R odpowiedniemu naczelnikowi urzędu skarbowego, może zamiast rachunków wystawiać faktury.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura

Obecnie każdy podatnik ma pełne prawo do wystawiania faktury dokumentującej sprzedaż towarów lub świadczenie usług. Głównym celem tych zmian było ujednolicenie przepisów związanych z dokumentowaniem sprzedaży przedsiębiorców.


Obowiązek wystawienia faktury

Co do zasady podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury w przypadku sprzedaży - dostawy towarów lub świadczenia usług - na rzecz drugiego podmiotu podlegającego VAT bądź podatkowi od wartości dodanej (lub podatkowi o podobnym charakterze, czy też na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem). Fakturę należy wystawić także w przypadku:
  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju w przypadku, gdy dokonywana jest na rzecz podmiotu innego niż omówiony powyżej,
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podmiotu innego niż omówiony powyżej,
  • otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi z wyjątkiem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury - art. 19a ust. 5 pkt 4.
Jednak podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 (przedmiotowe) lub art. 113 ust. 1 i 9 (ze względu na wysokość obrotów do 150 tys.) ustawy o podatku od towarów i usług nie są zobowiązani do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż podlegającą tym zwolnieniom. Wówczas wystawienie faktury będzie konieczne jedynie na wyraźne żądanie nabywcy, jeżeli zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy - licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Elementy faktury podatnika zwolnionego z VAT

Oczywiście inne zasady fakturowania obejmują podatników VAT czynnych, a inne podatników zwolnionych. Elementy, jakie powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż zwolnioną z podatku, omawia Rozporządzenie z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

Wedle § 3 pkt 1 w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 ustawy o VAT faktura powinna zawierać:
  • datę wystawienia,
  • kolejny numer przy zachowaniu ciągłości numeracji,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, a także ich adresy,
  • wskazanie nazwy lub rodzaju towaru/usługi,
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • jednostkową cenę towarów lub usług,
  • kwotę należności ogółem,
  • wskazanie podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: