eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › TK: przepisy o opodatkowaniu nieujawnionych dochodów niekonstytucyjne

TK: przepisy o opodatkowaniu nieujawnionych dochodów niekonstytucyjne

2014-07-29 21:58

TK: przepisy o opodatkowaniu nieujawnionych dochodów niekonstytucyjne

Sejm musi zmienić przepisy o nieopodatkowaniu nieujawnionych dochodów © whitelook - Fotolia.com

Przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący podatku od dochodów nieujawnionych jest niezgodny z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Trybunał jednocześnie zdecydował, że zaskarżony artykuł przestanie obowiązywać dopiero za osiemnaście miesięcy, dając tym samym Sejmowi czas na zmianę prawa.

Przeczytaj także: Oszczędności w domu jak nieujawnione dochody: z 75% podatkiem?

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał połączone pytania prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych i dochodów z nieujawnionych źródeł.

Kwestionowany przepis mówi, że „wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania”.

Wątpliwości sądów pytających dotyczyły wyrażeń użytych w zaskarżonym przepisie: „czynienie wydatków”, „gromadzenie mienia”, „przychody opodatkowane” i „przychody wolne od opodatkowania”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten, czyli art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Przepis ten jednak utraci moc obowiązującą dopiero po upływie osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Trybunał dał w ten sposób ustawodawcy czas na dokonanie zmian legislacyjnych przywracających zgodność ustawy o PIT z Konstytucją. Opóźnienie wynika również z zapewnienia konstytucyjnego wymagania powszechności opodatkowania, w tym zwalczania procederu nieujawniania przychodów lub zaniżania ich wysokości, co byłoby niemożliwe przy natychmiastowym wyeliminowaniu zaskarżonego przepisu z porządku prawnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: