eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?

Sprzedaż samochodu osobowego z korektą VAT-26?

2015-02-10 13:49

Przeczytaj także: Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?


W pierwszym przypadku system korekt nakłada obowiązek zmniejszenia odliczonego podatku naliczonego, w drugim natomiast umożliwia podatnikowi zwiększenie podatku do odliczenia, jednakże w odpowiedniej proporcji do pozostałego okresu korekty. (…)

W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że systemowi korekt o których mowa w art. 90b ustawy o VAT podlegają tylko wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdu. Zarówno najem jak i leasing jest umową, na podstawie której najemca / leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu najmu / leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. Na gruncie przepisów ustawy o VAT zarówno najmem jak i leasing jest usługą, zdefiniowaną w art. 8 ustawy o VAT. Zatem w świetle art. 90b ust. 1 ustawy o VAT wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, czy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się bowiem na bieżąco (a nie jak przy nabyciu „na własność” – jednorazowo, „z góry“), zatem istnieje możliwość weryfikowania tego odliczania na bieżąco – w miesiącu dokonania zmiany przeznaczenia pojazdu Wnioskodawca powinien dokonać zmiany zasad odliczania wysokości podatku.

Dokonując oceny stanu faktycznego należy stwierdzić, że w stosunku do wydatków ponoszonych na najem lub leasing samochodów wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej Spółka nabywa prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego wynikającego z faktury w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę. Natomiast w sytuacji, gdy zmiana przeznaczenia wykorzystania pojazdu następuje w trakcie miesiąca, wówczas Wnioskodawca jest zobowiązany do odliczenia podatku naliczonego z faktury w sposób proporcjonalny tzn. za część miesiąca (do dnia zmiany) odliczeniu podlega kwota w wysokości 100% podatku, natomiast za pozostały okres odpowiednio 50% wysokości podatku określonego na fakturze.

W zależności od tego w jakim miesiącu Zainteresowany otrzymał fakturę i jakiego okresu rozliczeniowego faktura dotyczy należy dokonać odliczenia lub korekty odliczenia podatku naliczonego z zastosowaniem proporcji wskazanych w przykładach, które zaprezentowane zostały w stanowisku Zainteresowanego. Analogicznie należy dokonać korekty w sytuacji, gdy Spółka dokonywała odliczenia 50% podatku VAT, a następnie prawo do odliczenia zmieniło się na 100%.

W związku z tym stanowisko Zainteresowanego w zakresie sposobu dokonania odliczenia lub korekty podatku naliczonego w związku ze zmianą wykorzystywania pojazdów samochodowych należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku informowania Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie przeznaczenia wykorzystywania pojazdu samochodowego należy mieć na uwadze niżej wskazane przepisy:

W myśl art. 86a ust. 12 ustawy o VAT podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Zgodnie z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji, o której mowa w ust. 12, najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

Przepisy ustawy o VAT nie precyzują co należy rozumieć przez zmianę wykorzystywania pojazdu samochodowego. W ocenie tut. Organu podatkowego należy ten przepis interpretować szeroko, tzn. aktualizację informacji, o której mowa w art. 86a ust. 14 ustawy o VAT składa się w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzystywane do celów mieszanych lub w ogóle nie służących prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego wynika, że w wyniku zakończenia umowy najmu lub leasingu pojazdu samochodowego samochód ten jest zwracany właścicielowi. Oznacza to, że samochód ten od dnia zwrotu nie jest już wykorzystywany przez Zainteresowanego w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Podobnie jest ze sprzedażą własnego samochodu – od dnia zbycia samochód nie służy prowadzeniu działalności gospodarczej. W wyniku tych zdarzeń następuje obowiązek złożenia korekty / aktualizacji informacji VAT-26, ponieważ z tym dniem następuje zmiana wykorzystywania pojazdu samochodowego.

Podsumowując Zainteresowany w wyniku zakończenia umowy najmu lub leasingu, stosownie do art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, jest zobowiązany do dokonania korekty / aktualizacji druku VAT-26 pojazdów samochodowych, które służyły wyłącznie prowadzeniu działalności gospodarczej.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: