eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Karty paliwowe = brak prawa do odliczenia podatku VAT?

Karty paliwowe = brak prawa do odliczenia podatku VAT?

2015-03-13 12:32

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktury za samochód kupiony prywatnie?


Co istotne, NSA wskazał ponadto, że ”dostawa łańcuchowa nie oznacza faktycznego wydania towaru na każdym etapie łańcucha, ani nie musi oznaczać, iż podmiot uznany za rozporządzający powinien rzeczywiście rozporządzać rzeczą w tym znaczeniu, iż przykładowo winien być świadomy wszystkich czynności związanych z dysponowaniem towarem, tj. np. kiedy i kto faktycznie obraca (obracał) towarem.”

Dostawy paliwa na rzecz posiadaczy kart paliwowych zostały potraktowane jako transakcje łańcuchowe również w wyroku NSA z dnia 4 czerwca 2014 o sygn. I FSK 1061/13.
W wyroku tym wskazano, że: „Dochodziło bowiem do dostawy paliwa na rzecz kontrahenta skarżącej, które było wydawane posiadaczom kart paliwowych. Dostawy dokonywał fizycznie krajowy podmiot prowadzący stację paliw, natomiast skarżąca występowała jako pośrednik, który organizował dostawę paliwa na rzecz jej kontrahenta. Co istotne, sąd pierwszej instancji jednoznacznie podkreślił, że faktury wystawione przez skarżącą na rzecz kontrahenta miały na celu uzyskanie zapłaty za dostawę paliwa dokonaną przy pomocy polskiego podmiotu, który uczestniczył w "dostawie łańcuchowej".

W tak przyjętym stanie faktycznym nie można było skutecznie twierdzić, że skarżąca nie dokonywała dostawy towarów lecz świadczyła usługę finansową.”

Powyższy sposób rozliczenia transakcji zakupu paliwa potwierdzają również obecnie organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2014 r. o sygn. IPPP2/443-1272/13-2/KBr.
W związku z powyższymi wątpliwościami, u podatnika, który dokonuje zakupu paliwa, posługując się w tym celu kartą paliwową, mogą powstać problemy z odliczeniem podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe jeżeli zajmą one stanowisko, że nabył on od wystawcy karty usługę finansową zwolnioną z VAT. Jedynie w przypadku zakwalifikowania transakcji jako transakcji łańcuchowej, nabywca skorzystać może z prawa do odliczenia VAT (oczywiście w takim zakresie, w jakim dopuszczają to przepisy Ustawy VAT, tj. w odniesieniu do paliwa do samochodów ciężarowych).

Dlatego w celu minimalizacji ryzyka, należałoby zwrócić szczególną uwagę na zapisy umowy będącej podstawą do wydania karty i późniejszych rozliczeń. Z umowy powinno wynikać jednoznacznie, iż reguluje ona zasady nabywania i rozliczania nabyć towarów pomiędzy wystawcą karty, a jej posiadaczem, a nie jedynie kredytowania tych nabyć przez wystawcę. Sama karta, powinna być jedynie instrumentem służącym do rejestrowania transakcji, uprawniającym do odbioru paliwa na stacji. Karta paliwowa nie powinna być zrównana w funkcjonalności do karty płatniczej, za pomocą której nabywca mógłby regulować swoje zobowiązanie wobec podmiotu wydającego towar. Należałoby również zadbać o ustalenie zasad odpowiedzialności wystawcy karty za towar czy wreszcie prawidłowe udokumentowanie transakcji fakturą.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: