eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja jednorazowa po wykupie przedmiotu leasingu?

Amortyzacja jednorazowa po wykupie przedmiotu leasingu?

2013-07-15 13:13

Amortyzacja jednorazowa po wykupie przedmiotu leasingu?

Amortyzacja jednorazowa po wykupie przedmiotu leasingu? © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Większość przedsiębiorców z reguły decyduje się na wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego i dalsze wykorzystywanie tego przedmiotu w prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki związane z zakupem mogą w takim przypadku zostać odniesione w ciężar kosztów uzyskania przychodu np. poprzez amortyzację. Możliwe jest tutaj także zastosowanie amortyzacji jednorazowej, z tym że wyłączone z tej możliwości zostały samochody osobowe.

Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu

Leasing operacyjny od finansowego różni to, że w przypadku tego pierwszego odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, zaś korzystający odnosi w ciężar kosztów uzyskania przychodów comiesięczną wartość czynszu leasingu, zawierającego zarówno spłatę kapitału jak i odsetek. Po zakończeniu takiej umowy (która winna trwać minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji danego składnika majątku) leasingobiorca może dokonać wykupu przedmiotu leasingu na preferencyjnych zasadach – po dużo niższej cenie aniżeli bieżąca wartość rynkowa takiego składnika majątku. Niemniej cena wykupu za każdym razem istnieje. Jeżeli przedmiot leasingu w dalszym ciągu będzie wykorzystywany w firmie, cena wykupu może znaleźć się w kosztach uzyskania przychodu. To, w jaki sposób powyższe nastąpi, zależy z jednej strony od wartości wykupu, z drugiej zaś od preferencji przysługujących podatnikowi.

Konieczne jest tutaj bowiem ustalenie wartości początkowej takiego składnika majątku, którą jest cena nabycia. Tę stanowi kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania. Obejmuje ona m.in. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek czy prowizji. Cenę nabycia obniża się przy tym o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy podatnik nie ma prawa go odliczyć.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Amortyzacja jednorazowa po wykupie przedmiotu leasingu?

Jeżeli cena nabycia nie przekroczy kwoty 3 500 zł, wydatek związany z wykupem przedmiotu leasingu będzie mógł się znaleźć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu. Jeżeli jednak jego wartość będzie wyższa oraz ma on służyć firmie dłuższej niż rok czasu, wykupiony przedmiot leasingu trzeba będzie uznać za środek trwały i amortyzować.


Jeżeli tak ustalona cena nabycia nie przekroczy kwoty 3 500 zł, wydatek związany z wykupem przedmiotu leasingu będzie mógł się znaleźć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu. Jeżeli jednak jego wartość będzie wyższa oraz ma on służyć firmie dłuższej niż rok czasu, wykupiony przedmiot leasingu trzeba będzie uznać za środek trwały i amortyzować.

Niemniej przy amortyzacji takiej podatnik może stosować przysługujące mu preferencje, w tym m.in. skorzystać z amortyzacji jednorazowej.

Przypomnijmy, że powyższa przysługuje tzw. małym podatnikom oraz podatnikom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Ponieważ mamy do czynienia z wykupem przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, rozpatrując prawo do amortyzacji jednorazowej należy odnosić się co do zasady do tego, czy dany przedsiębiorca spełnia definicję małego podatnika. Tym jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (w 2013 r. małym podatnikiem jest ten, którego w roku 2012 wskazany przychód nie przekroczył kwoty 4.922.000 zł).

Podatnicy spełniający powyższe kryterium mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych (w roku 2013 limit ten wynosi 205.000 zł).

Odpisu takiego można dokonać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: