eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zeznanie podatkowe emeryta: ZUS nie rozlicza wszystkiego

Zeznanie podatkowe emeryta: ZUS nie rozlicza wszystkiego

2015-04-25 07:48

Zeznanie podatkowe emeryta: ZUS nie rozlicza wszystkiego

PIT 36 © Leszek Czerwonka - Fotolia.com

Emerytów z uzyskiwanych świadczeń rozlicza przed fiskusem ZUS. Natomiast jeśli osoba pobierająca emeryturę nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałaby przekazać „jeden procent” na wybraną fundację, będzie musiała samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-36 lub PIT-37.

Przeczytaj także: Jak przygotować się do złożenia PIT-a za 2022 rok? Sprawdź co się zmienia

Emerytura to czas, kiedy wreszcie można odpocząć i nie trzeba zrywać się codziennie do pracy. Starsi niepracujący emeryci nie muszą zawracać sobie głowy wypełnianiem rocznego PIT-a, ponieważ jeśli nie uzyskali w 2014 r. żadnych innych dochodów poza świadczeniem z ZUS-u, nie mają obowiązku wypełniania rocznej deklaracji podatkowej – robi to za nich ZUS na zeznaniu PIT-40A.
PIT-40A to z jednej strony wygoda, z drugiej jednak rozliczenie rocznych dochodów emeryta przez ZUS nie daje mu możliwości skorzystania z preferencji podatkowych, np. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, z ulgi internetowej, nie można też odliczyć rachunków za leki, wydatków poniesionych na turnus rehabilitacyjny czy przekazać 1% podatku na np. schronisko dla zwierząt. Jeśli emeryt chce skorzystać z tych rozwiązań, musi do końca kwietnia złożyć roczne zeznanie samodzielnie.

Ponadto osoba pobierająca emeryturę ma obowiązek samodzielnego rozliczenia z fiskusem 2014 r., jeśli dorabiała czy otrzymała odprawę emerytalną od byłego pracodawcy.

Dochody poza emeryturą


Emeryt, który w 2014 r. podpisał umowy o dzieło czy umowy zlecenie, a kwota brutto z jednej umowy przekraczała 200 zł brutto, będzie musiał wypełnić samodzielnie rocznego PIT-a i wykazać w nim te zarobki na podstawie dostarczonego przez zleceniodawcę PIT-11 oraz z PIT-40A. Jeśli umowy podpisywane były na mniej niż 200 zł brutto, pracodawca pobrał podatek zryczałtowany, który został odprowadzony już do urzędu skarbowego za emeryta. W tej sytuacji pracodawca nie musi wysyłać emerytowi PIT-u, zaś ten nie uwzględnia go w swoim rozliczeniu.

fot. Leszek Czerwonka - Fotolia.com

PIT 36

Jeśli osoba pobierająca emeryturę nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałaby przekazać „jeden procent” na wybraną fundację, będzie musiała samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-36 lub PIT-37.


Takim dodatkowym dochodem emeryta może być też otrzymana w 2014 r. odprawa emerytalna od byłego pracodawcy, którą trzeba wykazać w rocznym zeznaniu w źródle dochodów „stosunek pracy”. Były pracodawca jako płatnik podatku dochodowego pobrał z odprawy zaliczkę na PIT, ale nie pobrał od kwoty odprawy składek ZUS-owskich, zatem nie obniżą one podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Wszystkie swoje rozliczenia były szef powinien był przysłać emerytowi na PIT-11.
Jeśli dodatkowym dochodem emeryta jest zasiłek pogrzebowy, nie musi on rozliczać się z niego z fiskusem – wartość zasiłku jest zwolniona z PIT-u.

Wakacje emeryta na rachunek byłego szefa


Jeśli były pracodawca emeryta sfinansował czy dofinansował emerytowi w 2014 r. wczasy lub wręczył prezenty na święta czy z okazji urodzin na kwotę mniejszą niż 2 280 zł, takie świadczenie nie podlega opodatkowaniu PIT-em i nie musi być wykazywane przed fiskusem, o czym mówi art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Od świadczenia ponad ten limit emeryt powinien był zapłacić 10-proc. zryczałtowany podatek jeszcze w 2014 r., od razu, kiedy je dostał. Jednak nawet w takim przypadku nie będzie musiał teraz wykazywać takiej nadwyżki w deklaracji rocznej, ponieważ takich świadczeń nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali, jakimi są emerytury, zgodnie z art. 30 ust.8 ustawy o PIT.

Jedynym przypadkiem, kiedy świadczenie, np. dofinansowanie do wakacji, emeryt będzie musiał wykazać jako dochody za 2014 r., jest ufundowanie wczasów przez kogoś innego niż były pracodawca czy były związek zawodowy, czyli kiedy emeryta i fundującego wczasy nie łączył nigdy stosunek służbowy czy stosunek pracy (np. emerytowany prawnik dostaje urlop nad morzem od izby adwokackiej). Pomocny będzie tu PIT-8C, który emeryt powinien był znaleźć w swojej skrzynce pocztowej najpóźniej z końcem lutego br. Emeryt musi rozliczyć takie dofinansowanie w deklaracji rocznej razem z pozostałymi dochodami opodatkowanymi skalą, tj. m.in. z emeryturą.


Katarzyna Miazek,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: