eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dochody z prostytucji bez podatku dochodowego

Dochody z prostytucji bez podatku dochodowego

2015-05-13 13:26

Dochody z prostytucji bez podatku dochodowego

Dochody z prostytucji bez podatku dochodowego © Fred - Fotolia.com

Czynności prostytucji wykonywane przez podatniczkę nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a co za tym idzie, nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 07.04.2015 r. nr IBPBII/1/4511-14/15/ASz.

Przeczytaj także: Wirtualny seks to nie prostytucja a działalność gospodarcza

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Od 2013 r. wnioskodawczyni zajmuje się uprawianiem prostytucji. Pobierane przez nią stawki wynoszą najczęściej 150 - 200 zł za godzinę plus opłaty za usługi dodatkowe. Wnioskodawczyni usługi świadczy w różnych miastach Polski. Zmiany miejscowości są częste, aby nie wyczerpać zainteresowania klientów. Wnioskodawczyni opłaca także ogłoszenia na najpopularniejszym portalu towarzyskim. Jej miesięczne zarobki są bardzo różne, uzależnione od wielu czynników. Zdarzają się także miesiące, kiedy nie pracuje i nie zarabia. Zadała pytanie, czy dochody z płatnych usług seksualnych (prostytucji) są opodatkowane podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) ających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Powołany wyżej przepis wprowadza ograniczenie w zakresie przedmiotowym obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ograniczenie to ustawodawca zrealizował poprzez zastosowanie instytucji wyłączenia spod działania tej ustawy ściśle określonej kategorii przychodów. Prawo podatkowe nie zawiera definicji użytych w powołanym wyżej przepisie pojęć, należy więc w tym względzie odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego.

fot. Fred - Fotolia.com

Dochody z prostytucji bez podatku dochodowego

Czynności prostytucji wykonywane przez podatniczkę nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a co za tym idzie, nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.) czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. W myśl natomiast art. 58 § 2 Kodeksu cywilnego, nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

W związku z powyższym, przedmiotem prawnie skutecznej umowy, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Są to czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku cywilnoprawnego, nawet hipotetycznie. Tylko przychody wynikające z zachowań, które w żadnych okolicznościach nie mogą być zaakceptowane przez obowiązujący porządek prawny zostały wyłączone przez ustawodawcę spod działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji prostytucji. Należy więc w tym względzie odnieść się do reguł wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN), prostytucja to uprawianie seksu za pieniądze. Natomiast zgodnie z definicją Wikipedia, wolna encyklopedia, prostytucja (nierząd), to oddanie własnego ciała do dyspozycji większej liczbie osób w celu osiągnięcia przez nie zaspokojenia seksualnego i pobieranie za to wynagrodzenia materialnego. (…)

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z prostytucją w rozumieniu powołanej powyżej definicji. Zatem czynności wykonywane przez Wnioskodawczynię nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Tym samym nie mogą również podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: