eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura VAT marża na środek trwały

Faktura VAT marża na środek trwały

2012-04-12 13:18

Przedsiębiorca (czynny podatnik VAT) kupił z komisu samochodowego samochód osobowy, który zamierza uznać za środek trwały swojej firmy i amortyzować. Od sprzedawcy otrzymał fakturę VAT marża, na której nie został wyodrębniony podatek VAT. Czy całą wartość z faktury należy w takim przypadku przyjąć do wartości początkowej samochodu?

Przeczytaj także: Dodatkowa gwarancja a wartość początkowa

W niektórych przypadkach ustawodawca umożliwia opodatkowanie podatkiem VAT nie całej wartości transakcji, a jedynie uzyskanej na danej sprzedaży marży. Chodzi tutaj głównie o art. 120 ustawy o VAT, który to w swej treści wskazuje m.in., że w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (a także dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich czy antyków) nabytych uprzednio w celu ich dalszej odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Warto przy tym podkreślić, że taki sposób opodatkowania jest możliwą do zastosowania opcją, a nie obowiązkiem.

Towarami używanymi są tutaj ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne aniżeli dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (o czym także mówi art. 120 ustawy o VAT).

Aby jednak powyższy sposób opodatkowania transakcji mógł mieć zastosowanie, wskazane wyżej ruchomości musiały być nabyte od:
  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjne niemającej osobowości prawnej, która to nie jest podatnikiem w myśl art. 15 ustawy o VAT tudzież podatnikiem podatku od wartości dodanej
  • podatnika VAT, jeżeli dostawa towarów była zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 (zwolnienie przewidziane dla towarów używanych) lub art. 113 (gdy podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego) tudzież od podatnika podatku od wartości dodanej, gdy dostawa towaru była zwolniona z podatku na zasadach odpowiadających polskim przepisom, o których mowa wcześniej
  • podatnika VAT, o ile dostawa towarów była opodatkowana zgodnie z procedurą marży tudzież podatnika podatku od wartości dodanej, gdy dostawa ta była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających polskim regulacjom dotyczącym marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie tych towarów na tych zasadach

Jeżeli opodatkowaniu podlega jedynie marża, podatnik nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy tych towarów, mimo że ten trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego. Z faktury takiej nabywca nie może zatem odliczyć podatku VAT, jako że ten nie jest wyodrębniony.

Z drugiej strony VAT, który nie podlega odliczeniu, zwiększa wartość początkową środka trwałego. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartością początkową środka trwałego w razie jego odpłatnego nabycia jest cena nabycia, a więc cena należna zbywcy powiększona o inne koszty poniesione na ten składnik majątku do dnia jego przekazania do używania oraz co do zasady pomniejszona o podatek od towarów i usług jednakże z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Tak też jest w przypadku składników majątku, których nabycie zostało udokumentowane fakturą VAT marża.

Tym samym, ponieważ w opisanym przypadku prawo do odliczenia podatku VAT (zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług) nie przysługuje, cała wartość określona na fakturze VAT marża wejdzie do wartości początkowej środka trwałego w postaci samochodu osobowego.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: