2015-05-21 13:52
Rozwód rodziców © Richard Villalon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Strata podatkowa (nie) pozbawia ulgi na dzieci?
Przepisy w zakresie ulgi prorodzinnej stanowią, że podatnik ma prawo do odliczenia, jeżeli w danym roku podatkowym w stosunku do dziecka m.in. wykonywał władzę rodzicielską.Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.02.2015 r. nr IBPBII/l/415-961/14/DP wskazał, że „(…) gdy obydwoje rodzice wykonywali władzę rodzicielską przez cały rok, ulga przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka.
Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.(…)
skoro Wnioskodawca oraz jego była żona przez cały 2014 rok wykonywali władzę rodzicielską w stosunku do swoich małoletnich dzieci, a Wnioskodawca nie ma możliwości ustalenia z matką dzieci kwoty odliczeń w odpowiednich proporcjach, należy przyjąć, że jeżeli Wnioskodawca spełnia wszystkie wyżej wymienione przesłanki dotyczące zastosowania ulgi na dzieci, przysługuje mu ulga w wysokości połowy kwoty (50%) przysługującej na jedno małoletnie dziecko oraz połowa kwoty (50%) przysługującej na drugie małoletnie dziecko (…)”
fot. Richard Villalon - Fotolia.com
Rozwód rodziców
Rodzic, jeżeli tylko nie został pozbawiony praw rodzicielskich, ma prawo do skorzystania z połowy limitu ulgi prorodzinnej. To, czy się dzieckiem faktycznie zajmuje czy też nie, ma drugorzędne znaczenie.
Zdaniem WSA nie można tutaj utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej” i „pieczą nad dzieckiem”, gdy w prawie rodzinnym mają one różne zakresy znaczeniowe. „Wykonywanie władzy rodzicielskiej” to bowiem faktyczna piecza nad dzieckiem, a więc wspólne zamieszkiwanie, zapewnienie/zabezpieczenie wszystkich jego potrzeb od tzw. życiowych tj., ubioru, wyżywienia po edukacyjne, rozwojowe i zdrowotne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Ulgi podatkowe: w dochodzie dziecka składki ZUS nieistotne
Ulga prorodzinna: dochód dziecka to podstawa opodatkowania
W zeznaniu podatkowym PIT 2014 r. wyższa ulga na dzieci
Ulga na dziecko bez polskiej rezydencji podatkowej
Ulga prorodzinna na dziecko uzyskujące przychody z najmu
Dochody zagraniczne dziecka bez wpływu na ulgę prorodzinną?
Rozwód rodziców = ulga na dzieci w zeznaniu podatkowym po połowie?
Ulga na dzieci w zeznaniu podatkowym gdy rozwód rodziców
Ulga prorodzinna na uczące się dziecko za czas wakacji
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Witam, jestem po rozwodzie, mam dziesięcioletnią córkę. Z innego związku mam dwóch małoletnich synów i wychowuję dzieci sama. Jestem ...
Dzień dobry, mam jedno dziecko, nigdy z mężem nie korzystaliśmy z ulgi prorodzinnej, ponieważ nasz dochód przekraczał 112 tys. W 2020 r. w ...
Kupno mieszkania na kredyt czy jednak wynajem?
Aniołów Park - nowy park handlowy w Częstochowie
Kobiety w pracy fizycznej. Jaka jest ich sytuacja?
Produkcja przemysłowa w lipcu 2022 wyższa o 7,6% r/r
GUS o średniej krajowej w VII 2022: wzrost o 15,8% r/r
BTC/USD silnie spada do dolnego ograniczenia kanału 2-miesięcznego trendu wzrostowego
Teraz w Play nawet 300 GB internetu w smartfonie od 30 zł miesięcznie