eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podróż służbowa kadry zarządzającej czyli samolot w kosztach spółki

Podróż służbowa kadry zarządzającej czyli samolot w kosztach spółki

2015-08-19 13:25

Podróż służbowa kadry zarządzającej czyli samolot w kosztach spółki

Podróż służbowa © kasto - Fotolia.com

Hotele, wyżywienie, przelot samolotem czy dojazd taksówką. Te wszystkie wydatki spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są ponoszone na podróże służbowe członków zarządu - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 12.08.2015 r. nr IBPB-1-3/4510-74/15/SK .

Przeczytaj także: Podróż służbowa prezesa zarządu a koszty spółki

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W skład zarządu spółki z o.o. wchodzą obywatele Włoch na podstawie powołania (spółka nie zawiera z nimi umów cywilnoprawnych czy umów o pracę). Osoby te, w związku z wykonywaniem swoich obowiązków odbywają regularne podróże służbowe z Włoch do Polski. Spółka ponosi koszty tych podróży, a więc wydatki na całodzienne wyżywienie i zakwaterowanie, przejazdy taksówkami czy przeloty.

Pokrycie przez spółkę opisanych wyżej wydatków odbywa się z reguły poprzez zwrot gotówki lub przelew bankowy środków pieniężnych w wysokości określonej na fakturach przedłożonych przez członków zarządu. Faktury te są wystawiane na dane spółki. Obowiązek zwrotu wydatków ciąży na spółce w związku z uchwałą wspólników wprowadzającą regulamin zwrotu wydatków zarządu. Wszystkie faktury przedkładane spółce przez włoskich członków zarządu, opatrzone są adnotacjami umożliwiającymi jednoznaczne wskazanie celu spotkania i kontrahenta, z którym to spotkanie się odbyło.

Podczas odbywania tych podróży służbowych członkowie zarządu znakomitą większość swojego czasu poświęcają na spotkania z kierownictwem i pracownikami spółki, uzgodnienia w sprawie strategii działania spółki, spotkania handlowe z aktualnymi i potencjalnymi kontrahentami oraz na narady z załogą i zawieranie niektórych umów związanych z funkcjonowaniem firmy.

fot. kasto - Fotolia.com

Podróż służbowa

Hotele, wyżywienie, przelot samolotem czy dojazd taksówką. Te wszystkie wydatki spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są ponoszone na podróże służbowe członków zarządu.


Zadano w związku z tym pytanie, czy wydatki te spółka może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą, zawarty został w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop. Należy jednak pamiętać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszelkie pozostałe koszty, które nie są zamieszczone w art. 16 ustawy o pdop, zostaną ex lege uznane za koszty podlegające odliczeniu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
1. został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
2. jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
3. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
4. poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
5. został właściwie udokumentowany,
6. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów, względnie zostały poniesione w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia strat, bądź znacznego zmniejszenia uzyskiwanych dotąd dochodów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: