eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wydatki spółki na zarząd a koszty uzyskania przychodów

Wydatki spółki na zarząd a koszty uzyskania przychodów

2016-11-26 07:46

Wydatki spółki na zarząd a koszty uzyskania przychodów

Koszty zarządu w kosztach podatkowych © olly - Fotolia.com

Pełnienie funkcji przez członka zarządu poza samym wynagrodzeniem z tego tytułu generuje po stronie spółki jeszcze wiele innych kosztów, takich jak wydatki na hotele czy przejazdy. Z całą pewnością są one niezbędne dla prawidłowego działania spółki, jednak czy zawsze będą one mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Podróż służbowa kadry zarządzającej czyli samolot w kosztach spółki

Zgodnie z art. 201 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zarząd spółki jest organem, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.
Oznacza to, że zarząd prowadzi sprawy spółki we wszystkich obszarach niezastrzeżonych wyraźnie do kompetencji innych organów spółki oraz reprezentuje spółkę.

Prowadzenie spraw spółki dotyczy sfery wewnętrznej funkcjonowania spółki (podejmowania decyzji organizacyjnych i gospodarczych w spółce), natomiast reprezentacja odnosi się do relacji zewnętrznych (składania oświadczeń woli wobec innych niż spółka uczestników obrotu prawnego).

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT), zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Powyższa definicja ustawowa ma charakter ogólny, z tego względu, wydatki ponoszone przez spółkę powinny podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnopodatkowej.
Wyłączone wprost z kosztów uzyskania przychodów zostały jedynie wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji (art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT) a także wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników (art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT).

Powyższe wyłączenia nie dotyczą wydatków poniesionych w związku z funkcjonowaniem zarządu, wobec czego nie znajdą zastosowania w omawianej sytuacji.

Ustawa o CIT nie przewiduje szczególnych regulacji w przedmiocie kwalifikacji określonego wydatku poniesionego na funkcjonowanie zarządu. W konsekwencji konieczne staje się badanie istnienia związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztem przez spółkę, a powstaniem przychodu lub realną szansą jego powstania bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Kwalifikacja wydatków związanych ze sprawowaniem funkcji przez członka zarządu musi zostać więc dokonana z uwzględnieniem przesłanek ogólnych potrącalności wydatków wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W tym zakresie najistotniejsza jest identyfikacja celu wydatku i jego związku z prowadzoną działalnością.
Funkcja członka zarządu jest bezspornie związana z działalnością gospodarczą spółki i jeżeli nie wykracza on poza zakres swoich obowiązków to zasadniczo wydatki ponoszone w związku z realizacją jego obowiązków mogą stanowić koszt podatkowy spółki (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12.08.2015 r., znak IBPB1-3/4510-74/15/SK).

Jednocześnie zauważyć należy, iż aby wydatki dotyczące członka zarządu można było uznać za koszty podatkowe co do zasady winien łączyć go ze spółką stosunek pracy, stosunek cywilnoprawny lub inny równorzędny. Natomiast jeżeli członek zarządu nie jest pracownikiem spółki lecz pełniącym swoją funkcję na podstawie aktu powołania, konieczność ponoszenia przez spółkę wydatków na jego rzecz powinna wynikać z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu, przewidujących zwrot należności z tytułu wydatków na rzecz osób niebędących pracownikami spółki (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8.02.2013 r., znak IBPBI/2/423-1421/12/SD).

Niewystarczające jest samo wskazanie, iż wydatki dla członków zarządu są bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodów i zachowaniem źródła przychodów spółki, w taki sposób, że ich poniesienie umożliwia funkcjonowanie zarządu spółki. Podatnik powinien bowiem zadbać o udowodnienie, w jaki sposób ponoszone wydatki umożliwiają mu funkcjonowanie (np. udokumentowanie, że nocleg w hotelu wiązał się z odbywanymi negocjacjami z kontrahentem) oraz jakie są ich efekty (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27.08.2008 r., znak IP-PB3-423-894/08-3/ER).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: