eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Spółdzielnia mieszkaniowa nie zapłaci podatku od wynajmu garażu

Spółdzielnia mieszkaniowa nie zapłaci podatku od wynajmu garażu

2015-09-23 12:41

Spółdzielnia mieszkaniowa nie zapłaci podatku od wynajmu garażu

Garaże © Glaser - Fotolia.com

Garaże i miejsca postojowe mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeżeli służą mieszkańcom budynków należących do spółdzielni, nawet gdy ci nie są jej członkami. Przychody uzyskane z tytułu opłat za użytkowanie powyższych korzysta zatem ze zwolnienia z podatku dochodowego - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 28.08.2015 r. nr IBPB-1-3/4510-96/15/APO.

Przeczytaj także: Opodatkowanie CIT spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?



Spółdzielnia posiada w swoich zasobach garaże i miejsca postojowe, które nie stanowią pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych, a są użytkowane na podstawie odrębnych tytułów prawnych (spółdzielcze własnościowe prawo do garażu lub miejsca postojowego, prawo odrębnej własności czy umowa najmu).

Prawo do użytkowania powyższych mają mieszkańcy zasobów spółdzielni będący jednocześnie jej członkami, mieszkańcy zasobów spółdzielni niebędący jej członkami, oraz osoby mieszkające w obcych zasobach, będący lub niebędący członkami spółdzielni.

Zadano pytanie, czy dochód uzyskany z garaży i miejsc postojowych użytkowanych na powyższych zasadach wyżej wskazanym osobom korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

fot. Glaser - Fotolia.com

Garaże

Garaże i miejsca postojowe mieszczą się w pojęciu zasobów mieszkaniowych, jeżeli służą mieszkańcom budynków należących do spółdzielni, nawet gdy ci nie są jej członkami. Przychody uzyskane z tytułu opłat za użytkowanie powyższych korzysta zatem ze zwolnienia z podatku dochodowego.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Powyższe oznacza, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na konto Spółdzielni, co do zasady, bez względu na źródło ich pochodzenia, stanowią przychód w rozumieniu updop. W myśl art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Podatnik może więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki pod warunkiem, że wykazany zostanie ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz, że nie zostały one ujęte w negatywnym katalogu kosztów.

Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego, opodatkowaniu podlegać będą:
• dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,
• dochody uzyskane z innej działalności, niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, dlatego też należy sięgnąć do wykładni językowej powyższych pojęć. Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: