eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości?

Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości?

2015-12-03 13:33

Kiedy parking (przy budynku) z podatkiem od nieruchomości?

Parking © ILYA AKINSHIN - Fotolia.com

Podatkowi od nieruchomości podlegają co do zasady budynki i grunty. Stawki podatku różnią się przy tym w zależności od tego, jakim celom takie nieruchomości służą. Sposób wykorzystania jest bardzo istotny też z punktu widzenia budowli, o których nie zawsze zdarza nam się pamiętać. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku, gdy te służą prowadzonej firmie, podatek także trzeba od nich zapłacić.

Przeczytaj także: Nieruchomości: hala produkcyjna w podatkach

Największy ciężar w zakresie podatku od nieruchomości spoczywa na przedsiębiorcach. To ta grupa podatników bowiem płaci ten podatek wg stawek najwyższych i to zarówno od gruntów jak i budynków bądź ich części. Przedsiębiorcy przy tym często nawet nie zdają sobie sprawy, że podatek taki powinni płacić odrębnie również od ogrodzenia czy parkingu. Nie mieści on się bowiem w tym, który jest płacony za grunt czy budynek.

Na potrzeby podatku dochodowego, do wartości początkowej budynku z reguły dolicza się także obiekty pomocnicze i całość uznaje za jeden środek trwały. Tymi są utwardzone dojazdy, parking, ogrodzenie czy bramy.
W objaśnieniach do Klasyfikacji Środków Trwałych wskazano, że w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp., z tym zastrzeżeniem, że obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Niestety powyższe ma się nijak na potrzeby podatku od nieruchomości i stąd mogą wynikać błędy w prawidłowym ustaleniu tego podatku. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (art. 2 ust. 1 pkt 1 - 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 3) mówi bowiem, że podatkowi od nieruchomości podlegają nie tylko grunty i budynki, ale także budowle, gdy są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

fot. ILYA AKINSHIN - Fotolia.com

Parking

Podatek od nieruchomości za parking czy ogrodzenie wystąpi jedynie wówczas, gdy te służą działalności gospodarczej. Jedynie bowiem takie „budowle” podlegają temu podatkowi.


Czym jest budynek i budowla?


Otóż na potrzeby tego podatku budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Budowlą jest natomiast obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego (czyli pojęcie bardzo szerokie, w którym mieszczą się budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych; art. 3 pkt 1 ustawy prawo budowlane) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Urządzeniami budowlanymi są natomiast (art. 3 pkt 9 ustawy prawo budowlane) urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W związku z tym pomimo, że na potrzeby prawa bilansowego, czy wręcz ustaw o podatku dochodowym, parking czy ogrodzenie może stanowić wraz z budynkiem jeden środek trwały (składnik inwentarzowy), to na potrzeby podatku od nieruchomości są one za każdym razem odrębnym przedmiotem opodatkowania. Dodajmy w tym miejscu, że stawka podatku w takim przypadku nie jest uzależniona od ich powierzchni, a wartości (określanej w różny sposób w zależności od tego, czy jej wartość jest znana na potrzeby podatku dochodowego czy też nie). Stawka podatku wynosi tutaj do 2% wartości takiej budowli.

Należy w tym miejscu jednakże wyraźnie podkreślić, że podatek od nieruchomości za taki parking czy ogrodzenie wystąpi jedynie wówczas, gdy te służą działalności gospodarczej. Jedynie bowiem takie „budowle” podlegają temu podatkowi.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: