eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

Jaka forma opodatkowania firmy w 2016 r.?

2015-12-08 13:18

Przeczytaj także: Opodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016


Mianowicie w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego podstawią naliczenia podatku jest wartość uzyskanego przychodu z firmy. Czym jest przychód - tutaj mamy odniesienie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym bardzo często odnosi się do zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to, że przychód w przypadku ryczałtu określa się tak samo, jak w przypadku podatku płaconego od dochodu (z firmy oczywiście).
O wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego należy powiadomić urząd skarbowy w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego. Podatnicy dopiero co otwierający własny biznes mogą tego dokonać za pośrednictwem formularza CEIDG-1 bądź odrębnym oświadczeniem złożonym w urzędzie skarbowym do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Raz wybrana forma opodatkowania obowiązuje także w latach następnych, chyba że podatnik ją zmieni bądź utraci do niej prawo. Zmiana dobrowolna nie może nastąpić w trakcie roku, a dopiero od roku kolejnego.

Opodatkowanie przychodu skutkuje prowadzeniem przez ryczałtowców odpowiedniej ewidencji, na podstawie której da się ustalić jego wysokość. Właśnie dlatego są oni obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok ewidencję przychodów (występują tutaj nieliczne wyjątki). Konieczne jest także zaprowadzenie wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencji wyposażenia czy indywidualnych karty przychodów pracowników (jeżeli ci są zatrudniani). Tutaj stan zatrudnienia nie ma wpływu na wysokość podatku. Kolejnym obowiązkiem nałożonym na ryczałtowców jest gromadzenie dowodów zakupu towarów.

Ryczałtowcy, jako że płacą podatek od przychodu, nie mają obowiązku ewidencjonowania, ani też gromadzenia dowodów dokumentujących koszty (poza wyżej wskazanymi wyjątkami). Sam podatek liczy się w stosunkowo prosty sposób: przychód – przysługujące odliczenia = podstawa opodatkowania x stawka podatku. Wartość podatku przekazywanego do urzędu skarbowego jest przy tym pomniejszana o przysługujące do odliczenia zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli w wyniku takich obliczeń wyjdzie wartość równa bądź mniejsza od zera, do urzędu nic płacić nie trzeba.

Różne stawki podatku
Ponieważ w rachunku podatkowym ryczałtowiec nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, aby ta forma opodatkowania była atrakcyjna dla przedsiębiorcy, stawki samego podatku muszą być odpowiednio niższe od tych, które stosuje się przy płaceniu podatku od dochodu. I tak jest w rzeczywistości. Z reguły stawki te wynoszą 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% w zależności od tego, z jakiego tytułu konkretnie przychód został osiągnięty.

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, im wyższe mogłyby być potencjalne koszty uzyskania przychodu, tym niższa stawka ryczałtu do takiego przychodu ma zastosowanie. I tak najniższą stawkę płacą m.in. przedsiębiorcy trudniący się handlem czy wykonujący usługi gastronomiczne, stawka 5,5% została zarezerwowana przede wszystkim dla usług budowlanych i transportu drogowego samochodami o ładowności powyżej 2 ton czy działalności wytwórczej. Kolejna stawka w wysokości 8,5% dotyczy świadczenia większości usług (stosuje się tutaj zasadę, że usługi niewymienione nigdzie indziej objęte są tą stawką ryczałtu), a stawka 17% obejmuje m.in. usługi pośrednictwa czy przetwarzania danych. Najwyższa, 20% stawka ryczałtu została zarezerwowana dla wolnych zawodów (co przy 19% stawce podatku liniowego, przy której dodatkowo uwzględnia się koszty uzyskania przychodów powoduje, że ryczałt 20% jest w zasadzie nieopłacalny). Stawki podatku w większości przypadków są zatem stosunkowo niskie w porównaniu do tych, które występują w podatku płaconym od dochodu.
Niekiedy organ podatkowy będzie też uprawniony do zastosowania stawki sankcyjnej w wysokości 5-krotności stawki zwykłej, nie więcej jednak niż 75%. Taka „kara” jednakże stosowana jest jedynie wśród tych, którzy uchylają się od opodatkowania i nie wykazują przychodów. Jeżeli natomiast pomyliliby się jedynie w stawce, nastąpi opodatkowanie przychodu wg stawki prawidłowej a nie karnej.

Oczywiście podobnie jak w przypadku karty podatkowej, także i ryczałt ewidencjonowany jest formą opodatkowania zarezerwowaną dla drobnych przedsiębiorców (chociaż w szerszym zakresie aniżeli karta). I tak ryczałtu nie wybierze ten przedsiębiorca, który wykonuje usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, których jest dosyć dużo. Dodatkowo w art. 8 ustawy znalazły się kolejne wyłączenia. I tak podatnik trudniący się przykładowo handlem częściami do pojazdów mechanicznych, prowadzący aptekę, świadczący usługi finansowe, reklamowe czy doradcze, z ryczałtu skorzystać nie może.

Nadto istotny jest uzyskiwany przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli ten w ubiegłym roku przekroczył limit 150 000 euro, na rok bieżący opodatkowanie ryczałtem nie jest możliwe. Przypomnijmy w tym miejscu, że limit ten na rok 2016 wynosi 636 555 zł. Z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla swoich obecnych lub byłych pracodawców w tym samym zakresie, jak w ramach stosunku pracy (w bieżącym tudzież poprzednim roku podatkowym).
Ryczałtowcy muszą sami obliczyć oraz wpłacać do urzędu skarbowego należny podatek w trakcie roku. Ryczałt płaci się za okresy miesięczne bądź kwartalne (do 20-tego dnia miesiąca następującego po danym miesiącu bądź kwartale; podatek za grudzień/ostatni kwartał płatny jest w terminie złożenia zeznania rocznego).

Nadto ryczałtowcy są obowiązani do złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy. Służy temu zeznanie PIT-28 z niezbędnymi załącznikami. Rozliczenie trzeba dokonać do końca stycznia roku podatkowego następującego po tym, który jest rozliczany.

Ryczałtowy pozbawieni są możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Mają za to prawo do większości ulg podatkowych (za wyjątkiem prorodzinnej).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • rusak84 / 2016-05-08 22:01:01

    Myślę, że jak ktoś ma wątpliwości jaka formę opodatkowania wybrać, to warto taką decyzję skonsultować ze specjalistą od księgowości. Ja tego problemu nie mam, bowiem moją księgowość oddałem w ręce Tax Care. Od ponad 3 lat to właśnie oni w pełni odpowiadają za jej prowadzenie, w razie potrzeby doradzają czy sugerują rozwiązania mogące zminimalizować koszty działalności (optymalizacja). Cenowo są atrakcyjni i w ramach abonamentu mam m.in. dostęp do programu księgowego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: