eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

2014-11-17 14:41

Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku © mrgarry - Fotolia.com

20 stycznia 2015 roku to bardzo ważna data dla przedsiębiorców. Do tego dnia mogą bowiem podjąć decyzję o zmianie bądź zachowaniu obecnej formy opodatkowania prowadzonej firmy na cały najbliższy rok. Podobnie jak w latach poprzednich do wyboru są cztery formy opodatkowania, przy czym nie wszyscy przedsiębiorcy mają aż tak szeroki wachlarz możliwości.

Przeczytaj także: Ryczałt ewidencjonowany formą opodatkowania firmy w 2015 roku

Najszersze zastosowanie ma oczywiście skala podatkowa, zaraz za nią plasuje się podatek liniowy, zaś mniejsze firmy mogą jeszcze wybierać spośród ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej. Każda z form opodatkowania ma swoją specyfikę, wady i zalety. Różny jest zakres prowadzenia dokumentacji podatkowej, ustalania podstawy opodatkowania jak i należnego fiskusowi podatku. Którą formę wybrać dla siebie? Szczegóły omawiamy niżej.

Przydatne narzędzia:
Kalkulator formy opodatkowania


Karta podatkowa 2015 – prostota zawsze z podatkiem


Podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają zredukowane do minimum obowiązki dokumentacyjne. Są oni zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, czy ustalania oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (w szczególności przy ustalaniu podatku nie jest istotny uzyskiwany przez nich przychód/dochód, zaś jego wartość jest znana za cały rok z góry). Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania kartą musi jednak na żądanie klientów wydawać rachunki i faktury, które stwierdzają sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, a ich kopie w ponumerowanej kolejności przechowywać przez pięć lat licząc od końca roku ich wystawienia.
W przypadku opodatkowania kartą podatkową, obowiązki przedsiębiorcy są ograniczone do minimum. Niestety karta podatkowa jest zarezerwowana dla bardzo wąskiego grona podatników.

Ponadto jeżeli kartowicz zatrudnia pracowników, jest obowiązany do prowadzenia indywidualnych kart wynagrodzeń.

Co się natomiast tyczy samego sposobu ustalania podatku – ten, patrząc ze strony przedsiębiorcy, również jest banalnie prostu. Podatnik ogranicza się tutaj w zasadzie do określenia zakresu prowadzonej firmy oraz miejscowości, w której czynności będą wykonywane a także podania danych o zatrudnianej załodze (w tym pomocy członków rodziny). Na tej podstawie naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego wydaje decyzję, w której określa wysokość podatku w formie karty podatkowej.

fot. mrgarry - Fotolia.com

Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2015 roku

20 stycznia 2015 roku to bardzo ważna data dla przedsiębiorców. Do tego dnia mogą bowiem podjąć decyzję o zmianie bądź zachowaniu obecnej formy opodatkowania prowadzonej firmy na cały najbliższy rok.


Nie ma tutaj najmniejszego znaczenia wartość uzyskiwanych przez kartowicza przychodów czy dochodów. Powyższe z jednej strony jest zaletą, gdyż nawet przy relatywnie wysokim dochodzie płacony podatek może być stosunkowo niski, niemniej z drugiej wadą takiego rozwiązania jest obowiązek płacenia podatku nawet wówczas, gdy dochodu (a nawet przychodu) się nie uzyskało czy też jest on względnie niski.

Od czego kwota należnej fiskusowi daniny jest tutaj uzależniona? Na wartość podatku wpływa rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, wielkość miejscowości, w której mają być wykonywanie usługi, a także wielkość zatrudnienia w firmie przedsiębiorcy. Ważne jest również to, czy poza firmą podatnik jeszcze gdzieś pracuje oraz jego wiek (co może wpłynąć na obniżenie wartości karty). Czynników wpływających na wysokość podatku jest tutaj wiele.

Mimo swej prostoty na opodatkowanie w formie karty podatkowej decyduje się coraz mniej przedsiębiorców. A to dlatego że ma ona bardzo duże ograniczenia. Należy bowiem pamiętać, że taki sposób rozliczeń ustawodawca zarezerwował głównie dla niewielkich rzemieślników. I tak mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy wykonujący jedynie działalność wprost określoną w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym (a dokładniej jeden rodzaj działalności w nim wymieniony). Część określonych tam zawodów tymczasem zanika, czego przykładem są chociażby zdunowie, szewcy czy rękodzielnicy. Ograniczona jest zarówno liczba oraz sposób zatrudniania pracowników (tylko na podstawie umowy o pracę). Zatrudnienie pracownika np. na umowę zlecenie dyskwalifikuje prawo do karty. Pomoc firm zewnętrznych także została tutaj ograniczona do tzw. usług specjalistycznych.
Karta podatkowa to prostota rozliczeń, niemniej jej wybór pozbawia prawie wszystkich ulg i odliczeń podatkowych.

Także uprawnienia kartowicza w zakresie korzystania z ulg i odliczeń podatkowych są bardzo mocno ograniczone. Może on jedynie odliczyć płaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne (nie więcej jednak niż 7,75% podstawy obliczania takiej składki). Nie mają oni za to prawa do ulgi na dzieci czy rehabilitacyjnej. Odrębnie aniżeli pozostali przedsiębiorcy, nie odliczą oni także składek na ubezpieczenie społeczne (chyba że uzyskują dochody opodatkowane w inny sposób, które na to odliczenie pozwolą). Również rozliczenie wspólne z małżonkiem nie jest tutaj możliwe.

Wracając do samej kwoty podatku, jak zostało to już wyżej podkreślone – jej wartość określa organ podatkowy w wydawanej na tę okoliczność decyzję, niezależnie od faktycznie uzyskiwanych przez przedsiębiorcę przychodów/dochodów. Podatek w formie karty podatkowej (po pomniejszeniu o składkę na ubezpieczenie zdrowotne) jest płaty do 7-go dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni, zaś za grudzień do 28 grudnia danego roku podatkowego. Warto dodać, że kartowicz nie składa zeznania rocznego, a jedynie informację (na formularzu PIT-16A) o zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Samego zgłoszenia o zamiarze opodatkowania kartą podatkową dokonuje się natomiast na formularzu PIT-16.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: