eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Gdzie dokonać rozliczenia dochodów z zagranicy?

Gdzie dokonać rozliczenia dochodów z zagranicy?

2016-02-11 13:27

Przeczytaj także: Zagraniczne dochody z ulgą abolicyjną w zeznaniu podatkowym


Warto wiedzieć
Artykuł 4 ust. 2 lit. a) konwencji modelowej mówi nie o stałym miejscu zamieszkania, a o stałym ognisku domowym, przez które należy rozumieć trwałe miejsce zamieszkania w znaczeniu domu czy mieszkania. Trwały charakter oznacza, że takie miejsce zamieszkania pozostaje do dyspozycji podatnika w każdym czasie, chociaż krótkotrwale dana osoba może w nim nie przebywać.

W większości przypadków określenie miejsca rezydencji podatkowej następuje już w punkcie pierwszym, przy zastosowaniu warunku ośrodka interesów życiowych, rozumianego jako centrum powiązań osobistych (rodzinnych, towarzyskich, o charakterze działalności politycznej, społecznej, kulturalnej) i gospodarczych (miejsce zatrudnienia, siedziby i prowadzenia działalności gospodarczej, posiadania i zarządzania majątkiem).
WSA w Łodzi w wyroku z dnia 5 marca 2015 r., I SA/Łd 1375/14 wyjaśnił, że „oceniając, w którym z państw znajduje się centrum interesów osobistych i gospodarczych osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, wśród których istotne są więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczna, kulturalna i wszelka inna działalność, miejsce wykonywania działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, zaciągnięte kredyty, konta bankowe, miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem itd."

Obywatel Polski jadący za granicę do pracy


Jak nietrudno zauważyć, na podstawie przytoczonych regulacji samo obywatelstwo nie ma przesądzającego znaczenia przy ustalaniu, gdzie dana osoba jest opodatkowana od całych swoich dochodów. Jest to jeden z ostatnich warunków branych pod uwagę przy stosowaniu przepisów kolizyjnych.

Z drugiej strony wyjazd z Polski za granicę sam w sobie także nie powoduje, że dana osoba przestaje być polskim rezydentem podatkowym. Aby tak się stało, musi mu bowiem towarzyszyć faktyczna zmiana miejsca zamieszkania, opisana wyżej.

Kiedy zatem można uznać, że dochodzi do takiej zmiany? Czy wystarczające będzie wymeldowanie się spod dotychczasowego adresu wraz z zaktualizowaniem swoich danych w urzędzie skarbowym na formularzu ZAP-3, w którym zostanie wskazany jako nowy adres zagraniczny?
Wydaje się, że złożenie jedynie aktualizacji ZAP-3 ze wskazanym nowym adresem zamieszkania poza granicami kraju nie przesądza jeszcze o zmianie miejsca zamieszkania.

Jeżeli bowiem powyższemu nie będzie towarzyszyć zmiana centrum interesów życiowych podatnika (a więc w dalszym ciągu z Polską będą łączyć go ściślejsze powiązania rodzinne, majątkowe i gospodarcze; dla przykładu w Polsce pozostanie jego rodzina jak i majątek, zaś za granicę wyjechał on jedynie w celach zarobkowych), w dalszym ciągu będzie on podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jako że to tutaj będzie miał dla celów podatkowych swoje miejsce zamieszkania.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: