Skutki spóźnionego obowiązku podatkowego w deklaracji VAT
2016-07-19 13:38
![Skutki spóźnionego obowiązku podatkowego w deklaracji VAT [© adam88xx - Fotolia.com] Skutki spóźnionego obowiązku podatkowego w deklaracji VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Ordynacja-podatkowa/Skutki-spoznionego-obowiazku-podatkowego-w-deklaracji-VAT-178792-200x133crop.jpg)
Deklaracja VAT © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kluczowe zmiany przepisów prawa podatkowego w 2016 r.
Aby prawidłowo rozliczyć podatek VAT przedsiębiorca musi przede wszystkim prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego od swojej sprzedaży. A czynność ta do prostych nie należy. Ustawodawca wprowadził bowiem z jednej strony regułę ogólną mówiącą, że obowiązek ten powstaje z chwilą wykonania usługi bądź zakończenia dostawy towarów, z drugiej jednakże zawarł szereg wyjątków od tej zasady.Odnalezienie odpowiedniego przepisu i zastosowanie się do niego nie daje przy tym stuprocentowej pewności, że błąd nie wystąpi, czego przykładem są chociażby wspomniane już wyżej usługi budowlane. Przez długi czas fiskus podzielał bowiem pogląd, iż momentem wykonania takich usług jest podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Obecnie natomiast skarbówka stoi na stanowisku, że czynność formalna w postaci podpisania takiego protokołu (czyli odbioru robót) nie jest tożsama z faktycznym zakończeniem prac, zaś dla VAT istotny jest właśnie moment zakończenia robót.
Jak zachować się w sytuacji, gdy obowiązek podatkowy zostanie tutaj wykazany z opóźnieniem i zamiast przykładowo w deklaracji VAT-7 za marzec zostanie rozliczony w deklaracji za czerwiec?
fot. adam88xx - Fotolia.com
Deklaracja VAT
Podatnik, który wykazał obowiązek podatku w VAT z opóźnieniem powinien tę nieprawidłowość skorygować poprzez złożenie korekt deklaracji VAT za okresy, w których ona wystąpiła.
Otóż należy pamiętać, że samo „wykazanie” obowiązku podatkowego i rozliczenie podatku VAT z tytułu danej czynności, to za mało. Konieczne jest bowiem sporządzenie takiego rozliczenia w odpowiednim okresie.
Niestety powyższe bardzo często wiąże się z dodatkowymi obciążeniami podatkowymi. Jeżeli bowiem wskazane działanie spowodowało powstanie zaległości podatkowej, tę należy uregulować wraz z odsetkami za zwłokę. Zaległość taka powstanie za okres, w którym VAT powinien zostać rozliczony.
Natomiast wskutek złożenia korekty deklaracji za okres, w którym błędnie wykazano VAT należny, bardzo często wystąpi nadpłata podatku. Tej jednak fiskus z odsetkami nie odda.
Jeżeli natomiast w deklaracjach takich wykazano kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe, prawidłowe rozliczenie podatku będzie skutkować złożeniem większej liczby korekt deklaracji.
Bez uzasadnienia przyczyn korekty....
Począwszy od 1 stycznia 2016 r. na mocy zmienionych przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, korekta deklaracji nie wymaga już dołączenia do niej pisemnego uzasadnienia przyczyn jej złożenia. Podatnik powinien jednakże złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, gdy ta wskutek korekty deklaracji wystąpi.
...ale niekiedy z karnymi odsetkami za zwłokę
Obowiązujące od tego roku przepisy Ordynacji podatkowej wprowadziły (obok zniesienia obowiązku dołączania pism uzasadniających przyczyny korekty) jeszcze jedną, bardzo ważną zmianę - naliczanie obniżonych i podwyższonych odsetek za zwłokę.
Otóż mówiąc w pewnym uproszczeniu, jeżeli o popełnionym błędzie podatnik zorientuje się w ciągu 6 miesięcy i w tym też czasie go naprawi (razem z zapłatą daniny), ma prawo do zastosowania do powstałej zaległości podatkowej odsetki w wysokości połowy odsetek zwykłych.
Jeżeli jednak błąd taki wykryje nie on, a pracownicy fiskusa, zaś kwota zaniżonego podatku przekracza 25% kwoty należnej i będzie wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia, odsetki zostaną naliczone w wysokości 150% ich zwykłej wysokości.
![Deklaracje VAT warto korygować dobrowolnie [© johan10 - Fotolia.com] Deklaracje VAT warto korygować dobrowolnie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rok-2016/Deklaracje-VAT-warto-korygowac-dobrowolnie-181058-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Skutki spóźnionego rozliczenia VAT należnego w deklaracji
-
Spóźniona zapłata podatku = odsetki podatkowe za zwłokę
-
Obniżone o połowę odsetki podatkowe tylko do końca czerwca
-
Jak są liczone odsetki od zaległości podatkowych?
-
Obniżone do 50% odsetki za zwłokę na stare zaległości podatkowe?
-
Nowe stawki odsetek podatkowych za zwłokę
-
Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.
-
Przy dobrej argumentacji fiskus sam uchyli decyzję podatkową
-
Decyzja podatkowa: fiskus musi podać logiczne wnioski i uzasadnienie
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Fiskus zarzuca przedsiębiorcom oszustwa podatkowe opierając się na dowodach zgromadzonych wobec kontrahenta
-
Dzień Wolności Podatkowej w UE 2023. Polska na 10. pozycji w Europie
-
Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem podatkowym?
-
Podatku od zrzutek i zbiórek internetowych jednak nie będzie