eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Majątek spółki jawnej dla wspólników w podatku od spadków i darowizn

Majątek spółki jawnej dla wspólników w podatku od spadków i darowizn

2016-07-29 12:54

Majątek spółki jawnej dla wspólników w podatku od spadków i darowizn

Majątek spółki jawnej dla wspólników w podatku od spadków i darowizn © gzorgz - Fotolia.com

W rzeczywistości często zdarza się, że samochody czy inne składniki majątku kupione przez spółkę osobową w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, po określonym czasie są z tej spółki wycofywane i przekazywane na potrzeby prywatne jej wspólników . Jakie skutki podatkowe wywołuje takie działanie? Poniżej skupimy się na podatku od spadków i darowizn.

Przeczytaj także: Nieruchomość spółki przekazana wspólnikom w podatku od darowizny

Przede wszystkim należy pamiętać, że ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 205 z późn. zm.) określa zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wskazuje ona m.in., że opodatkowaniu nim podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP m.in. tytułem darowizny.
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego).

Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia (art. 889 pkt 1 Kodeksu cywilnego):
  1. gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu;
  2. gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Powstaje w związku z tym pytanie, czy jeżeli wolą wspólników nie jest zawarcie umowy darowizny, to przekazanie majątku spółki do ich majątku prywatnego należy opodatkować podatkiem od spadków i darowizn?

Kwestię taką wyjaśniał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 09.09.2015 r. nr IBPB-2-1/4515-117/15/DP. Spółka jawna miała trzech wspólników, którzy mieli odpowiednio po 50%, 25% i 25% udziału w jej zyskach i stratach (jak i jej majątku likwidacyjnym). Spółka była właścicielem nieruchomości zaliczonych do jej środków trwałych.

Na mocy uchwały wspólnicy zamierzali wycofać nieruchomość z majątku spółki i przenieść ją do swoich majątków prywatnych. Dzięki temu wspólnicy nabyli udziały we współwłasności nieruchomości odpowiadające ich udziałom w zyskach i stratach spółki jawnej. Oczywiście w celu wykonania tej uchwały została sporządzona stosowna umowa w formie aktu notarialnego.

fot. gzorgz - Fotolia.com

Majątek spółki jawnej dla wspólników w podatku od spadków i darowizn

Wspólnicy, którzy przekazują mocą jednogłośnych uchwał sobie majątek spółki osobowej, gdy czynność ta nie następuje wskutek darowizny, nie zapłacą podatku od spadków i darowizn.


Organ podatkowy uznał, że trudno tutaj mówić o zawarciu umowy darowizny. Podstawą prawną przeniesienia własności nieruchomości jest bowiem jednomyślna uchwała wspólników spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości na potrzeby własne jej wspólników.
Zdaniem organu umowa sporządzona w formie aktu notarialnego będzie tutaj umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników. Jako, że uchwała sama w sobie nie powoduje przeniesienia własności nieruchomości przedmiotowa umowa będzie czynnością mającą na celu wykonanie uprawnienia przysługującego wspólnikom spółki jawnej.

Skoro więc czynność nieodpłatnego przeniesienia przez spółkę osobową nieruchomości wspólnikom na ich cele osobiste będzie umową nienazwaną, przenoszącą własność w następstwie wykonania zobowiązania wynikającego z jednomyślnej uchwały wspólników o wycofaniu nieruchomości i nie przyjmie formy umowy darowizny, to wskazana czynność nie będzie podlegała ustawie o podatku od spadków i darowizn.

W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 15.12.2014 r. nr ITPB2/436-224/14/DSZ. Tutaj małżonkowie postanowili na podstawie jednomyślnej uchwały przenieść do majątku prywatnego (małżeńskiego) nieruchomość należącą do prowadzonej przez nich spółki jawnej.
„(...) nieodpłatne przekazanie Wnioskodawczyni na Jej rzecz udziałów w nieruchomościach – na podstawie uchwały wspólników spółki jawnej oraz umowy nieodpłatnego przekazania – nie stanowiące darowizny, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem czynność ta nie mieści się w określonym w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn katalogu jako jeden z tytułów nabycia, podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.(...)” - czytamy w interpretacji.

Również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13.03.2014 r. nr ILPB2/436-339/13-2/MK uznał zaprezentowane wyżej postępowanie za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 06.03.2013 r. nr IBPBII/1/436-422/12/MCZ przyznał zaś, iż powyższe ma zastosowanie nie tylko do spółki jawnej ale i komandytowej.
Wniosek
Jeżeli tylko wolą wspólników nie jest zawarcie umowy darowizny, organy podatkowe nie kwalifikują omawianych wyżej czynności do umowy nienazwanej traktowanej jak darowizna, wskutek czego nie trzeba od nich płacić podatku od spadków i darowizn.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11.12.2015 r. nr IPPB2/4515-112/15-3/AF wyjaśnił, iż podatku od spadków i darowizn nie muszą płacić wspólnicy, którzy wyprowadzają ze spółki cywilnej do swoich majątków prywatnych jej składników majątku na podstawie umów darowizn, gdy powyższe następuje w takich samych udziałach, w jakich majątek ten stanowił ich współwłasność w ramach spółki cywilnej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: