eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

Kolejna nowelizacja Ordynacji podatkowej

2006-03-14 12:14

Przeczytaj także: Interpretacje podatkowe od lipca 2007


Według zasady ogólnej postępowania podatkowego, tzw. zasady prawdy obiektywnej, i ww. zasady odnoszącej się do sposobu gromadzenia materiału dowodowego, organy administracji skarbowej, przestrzegając zasady praworządności, mają podjąć wszelkie działania w celu dokładnego i rzetelnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, stąd jako dowód powinny dopuścić wszystko, co może się do tego przyczynić.

Obecnie zachodzi konieczność powtarzania przez organy podatkowe kapitałochłonnych dowodów, przykładowo: specjalistycznych, a przez to drogich, opinii biegłych w sytuacji, gdy opinią, na tę samą okoliczność, dysponuje organ ścigania. Wreszcie, w uzasadnieniu do projektu podkreśla się, że w ramach współpracy międzynarodowej powoduje to, iż do obcych władz podatkowych mogą trafiać zapytania o identycznej treści zarówno od polskich organów ścigania, jak i organów podatkowych.

Niemożność wymiany informacji od obcej administracji podatkowej między organami ścigania a organami podatkowymi wynika z faktu, że informacja taka uzyskana przez organ ścigania będzie stanowiła element materiału zgromadzonego w toku nieprawomocnie zakończonego postępowania karnego i nie będzie mogła być dowodem w postępowaniu podatkowym. Powyższa sytuacja może być nie tylko niezrozumiała dla partnerów zagranicznych i utrudniać współpracę, ale także wręcz kompromitująca dla resortu.

W dużej liczbie obecnie prowadzonych postępowań kontrolnych zachodzi konieczność powtarzania przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej czynności dowodowych. Włączenie materiału zgromadzonego już przez organy ścigania, bez konieczności powtarzania ww. czynności, spowoduje szybsze zakończenie tych postępowań.

Umieszczone w projekcie nowelizacji przepisy przejściowe przewidują, że do postępowań kontrolnych wszczętych przed dniem jej wejścia w życie przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na podstawie dotychczasowych przepisów uks zastosowanie będą miały, do czasu zakończenia tych postępowań, przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Projekt ustawy, zdaniem jej projektodawców, nie ma wpływu na prawa i obowiązki tzw. dużych podatników, a wprowadza jedynie zmiany organizacyjne.

Podstawa prawna:
art. 181, art. 122 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 10 ust. 2 pkt 7, art. 13a, art. 24a, art. 31 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.).


"Poradnik Podatnika" podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: