Zwrot VAT od materiałów budowlanych a ulga remontowa
2006-03-31 11:56
Przeczytaj także: Zwrot części wydatków na materiały budowlane
Odpowiedź: Prawo do zwrotu przysługuje Panu nie tylko w stosunku do faktur nieujętych w ramach ulgi remontowej, ale również w stosunku do faktur ujętych w ramach tej ulgi (aczkolwiek w mniejszym zakresie).Wyjaśnienie: Ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468, dalej: ustawa o zwrocie VAT), umożliwia osobom fizycznym odzyskanie części VAT zapłaconego w związku z podwyższeniem od 1 maja 2004 r. stawki podatku na artykuły budowlane z 7 na 22%.
Przepisy tej ustawy nie wyłączają prawa do zwrotu w przypadku osób, które korzystały lub korzystają z odliczeń w ramach ulgi remontowej. Co więcej – przepisy umożliwiają zwrot w stosunku do wydatków, które stanowiły dla osób ubiegających się o zwrot podstawę do skorzystania z ulgi remontowej (oczywiście dotyczy to wydatków poniesionych od 1 maja 2004 r.). A zatem ma Pan prawo do zwrotu nie tylko na podstawie faktur nierozliczonych w ramach ulgi remontowej, ale również na podstawie faktur rozliczonych w ramach tej ulgi.
Jednocześnie jednak przepisy ustawy o zwrocie VAT przewidują, że w przypadkach takich kwota zwrotu może być niższa.
Zasadą jest, że kwota zwrotu wynosi 68,18% kwoty VAT wynikającej z faktur dokumentujących wydatki uprawniające do zwrotu (art. 3 ust. 5 ustawy o zwrocie VAT).
W przypadku wydatków, które zostały (lub zostaną) odliczone w ramach korzystania z ulgi remontowej (oraz w ramach korzystania z praw nabytych do ulg budowlanych) kwota zwrotu wynosi 55,23% kwoty VAT wynikającej z faktur dokumentujących wydatki uprawniające do zwrotu (art. 3 ust. 6 ustawy o zwrocie VAT).
W odniesieniu do wydatków, które zostały (lub zostaną) odliczone w ramach korzystania z ulgi remontowej (oraz w ramach korzystania z praw nabytych do ulg budowlanych) obowiązuje niższy maksymalny limit zwrotu.
O ile standardowo jest to iloczyn 12,295% i określonej liczby (70 lub 30) m² powierzchni użytkowej i ceny 1 m² tej powierzchni, w przypadku odliczania wydatków w ramach ulg budowlanych oraz ulgi remontowej powierzchnię oraz cenę mnoży się przez kwotę 9,959% (art. 3 ust. 5 i 6 ustawy o zwrocie VAT).
Podstawa prawna
Art. 3 ust. 5 i 6 ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
![Orzeczenie o grupie niepełnosprawności z MSWIA bez ulgi rehabilitacyjnej [© Monet - Fotolia.com] Orzeczenie o grupie niepełnosprawności z MSWIA bez ulgi rehabilitacyjnej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulga-rehabilitacyjna/Orzeczenie-o-grupie-niepelnosprawnosci-z-MSWIA-bez-ulgi-rehabilitacyjnej-240181-150x100crop.jpg)
oprac. : Wskazówki Księgowe
Przeczytaj także
-
Ulga rehabilitacyjna: aparat słuchowy zmniejsza podatek
-
Ulga budowlana nie jest dziedziczona
-
Ustna umowa użyczenia a ulga remontowa
-
Zwrot VAT za materiały budowlane - zmiana ustawy
-
Został tylko tydzień na złożenie PIT za 2022 rok i zmianę formy opodatkowania
-
Ostatni moment na rozliczenie PIT 2022/2023. Jak skorzystać na podatkach?
-
Jak rozliczyć PIT 2022: 5 sposobów na obniżenie podatku przez przedsiębiorcę
-
Ulga termomodernizacyjna - ile można zyskać w rozliczeniu PIT 2022/2023?
-
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Najnowsze w dziale Podatki
-
Fiskus zarzuca przedsiębiorcom oszustwa podatkowe opierając się na dowodach zgromadzonych wobec kontrahenta
-
Dzień Wolności Podatkowej w UE 2023. Polska na 10. pozycji w Europie
-
Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem podatkowym?
-
Podatku od zrzutek i zbiórek internetowych jednak nie będzie