eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

2017-08-22 12:19

Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny

Fiskus karze lokale gastronomiczne © 9dreamstudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Okres wakacyjny to czas podróży oraz zwiększonych obrotów w branży gastronomicznej. Wielu restauratorów ulega tutaj pokusi zaniżania swoich przychodów aby nie dzielić się z fiskusem. Zamiast paragonów fiskalnych wydawane są inne dokumenty, które mogą nie być ujęte w ewidencjach.

Przeczytaj także: MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży

Przed takimi nadużyciami przestrzega resort finansów umieszczając na swojej stronie internetowej stosowny komunikat, który przygotował ponad miesiąc temu nawet instrukcję kelnerską. Działający w branży gastronomicznej muszą też liczyć się ze wzmożonymi kontrolami skarbówki w okresie wakacyjnym.

Otóż placówki gastronomiczne mają obowiązek ewidencjonowania swojej sprzedaży na kasach fiskalnych. Wyjątkiem są niektórzy drobni przedsiębiorcy (których roczny obrót z tytułu takiej sprzedaży nie przekracza 20 000 zł). W branży gastronomicznej wprawdzie na początku kasy fiskalnej faktycznie można nie posiadać, niemniej z uwagi na specyfikę tej gałęzi gospodarki urządzenie takie jest nieuniknione.

Posiadanie kasy fiskalnej wywołuje natomiast kolejne obowiązki. Otóż (z reguły) kelner jest tutaj obowiązany do zaewidencjonowania sprzedaży na tym urządzeniu, wydrukowania i przekazania paragonu fiskalnego klientowi. Przez przekazanie zdaniem fiskusa należy rozumieć podanie paragonu do stolika, przy którym siedzi klient, a nie oczekiwanie aż ten podejdzie „do lady” i sam zażąda paragonu.
Tymczasem, jak podkreśla resort finansów, w praktyce klientom często są wydawane rachunki lub tzw. paragony kelnerskie, w miejsce paragonów fiskalnych. Rachunek kelnerski może mieć tutaj postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym chociażby jako „pokwitowanie wpłaty”, czy też postać dokumentu zbliżonego do paragonu fiskalnego, ale nim nie być.

Rachunek lub paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli poza paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to jest niemal pewne, że sprzedaż nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej.

fot. 9dreamstudio - Fotolia.com

Fiskus karze lokale gastronomiczne

Branża gastronomiczna ma swoje żniwa w okresach wakacyjnych. Wtedy też dochodzi do wielu nadużyć polegających na nieewidencjonowaniu swojej sprzedaży. Często klient, zamiast paragonu fiskalnego, otrzymuje paragon kelnerski co jest niemalże równoznaczne z brakiem wykazania przychodu.


Taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może wywołać dotkliwe skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy jak i jego pracowników (kelnerów) - wchodzi bowiem do tzw. szarej strefy. A odpowiedzialność jest tutaj różna. Ci ostatni powinni ewidencjonować każdą sprzedaż na kasach rejestrujących, a ten pierwszy powinien tego dopilnować. Za uchybienia w tym zakresie trzeba się liczyć co najmniej z grzywną za wykroczenie skarbowe w postaci mandatu karnego (od 200 zł do 4 000 zł). Kara ta może dotknąć każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc samego kelnera, kierownika zmiany czy wręcz właściciela restauracji.
Jak odróżnić paragon od rachunku kelnerskiego?
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, których wymagają przepisy. Są to m.in centralnie umieszczony napis „paragon fiskalny”, NIP wystawiającego, jego nazwa, adres, logo i numer kasy fiskalnej.

fot. Ministerstwo Finansów

Paragon kelnerski wyglądem przypomina paragon fiskalny

Paragon kelnerski może wyglądem przypominać paragon fiskalny, stąd łatwo tutaj o wprowadzenie w błąd. Paragon kelnerski nie jest zapisywany w pamięci fiskalnej kasy rejestrującej, wskutek czego jego wartość nie jest wliczana do obrotu ewidencjonowanego za pomocą tego urządzenia.


Resort finansów zdaje sobie przy tym sprawę z faktu, że często pracodawca zmusza kelnerów do nieewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych. Niemniej nawet takie polecenie służbowe pracodawcy nie uchroni tutaj pracownika (kelnera) przed odpowiedzialnością karną skarbową.

Ministerstwo przygotowało nawet stosowną instrukcję mającą zachęcać do wykazywania sprzedaży.
Instrukcja dla kelnera - rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej
  1. Zawsze pamiętaj o zarejestrowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej dla udokumentowania transakcji. Bez znaczenia jest czy klient płaci kartą, czy gotówką.
  2. Po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie wydrukuj paragon fiskalny i wydaj go klientowi.
  3. Nie czekaj aż klient poprosi cię o paragon. To ty masz obowiązek wydać go klientowi.
  4. Jeżeli klient płaci przy stoliku, zanieś mu paragon. Powinien go dostać zanim zapłaci. W przeciwnym wypadku może wyjść z lokalu zanim otrzyma paragon, a ty nie spełnisz swojego obowiązku.
  5. Pamiętaj, że rachunek kelnerski nie zastępuje paragonu! Możesz go wręczyć klientowi razem z paragonem, nigdy zamiast niego.
  6. Urząd skarbowy ma prawo skontrolować ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej.
  7. Jeśli nie wydajesz paragonów lub nie rejestrujesz sprzedaży na kasie fiskalnej możesz zostać ukarany mandatem. To ty otrzymasz mandat, nawet jeżeli to ktoś inny nie pozwala ci rejestrować sprzedaży na kasie.
  8. Nierejestrowanie transakcji na kasie fiskalnej to unikanie płacenia podatków!
  9. Płacisz za to ty: oszust podatkowy zazwyczaj zatrudnia na czarno lub na umowy śmieciowe. Płaci za to reszta społeczeństwa: z podatków budowane są drogi, utrzymywane są szpitale, szkoły, policja, itp., z których oszust korzysta, sam nic nie dokładając.
  10. Unikanie płacenia podatków to okradanie społeczeństwa. Nie bierz w tym udziału!
Źródło: Ministerstwo Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: