eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dzierżawa gruntów rolnych z podatkiem dochodowym

Dzierżawa gruntów rolnych z podatkiem dochodowym

2018-03-28 12:50

Dzierżawa gruntów rolnych z podatkiem dochodowym

Dzierżawa gruntów rolnych to nie działalność rolnicza © Dusan Kostic - Fotolia.com

Spółka uzyskująca przychody z dzierżawy gruntów rolnych, które są wykorzystywane na cele rolnicze, winna je zaliczyć do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dzierżawa taka bowiem nie wchodzi w zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o CIT - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27.03.2018 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.72.2018.1.NL.

Przeczytaj także: Działalność rolnicza: sprzedaż maszyn rolniczych w podatku dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka z o.o. podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi ona przede wszystkim działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o CIT.

Działalność rolnicza jest przeważającym przedmiotem działalności spółki. Obok tej działalności spółka uzyskuje także przychody z dzierżawy gruntów rolnych, na których także jest prowadzona działalność rolnicza przez dzierżawców. Dzierżawa odbywa się na rzecz spółek z grupy (tj. podmiotów powiązanych) oraz podmiotów zewnętrznych - rolników. Przychody z dzierżawy są przeznaczane na działalność rolniczą. Zadano pytanie, czy przychody z dzierżawy gruntów rolnych na rzecz podmiotów powiązanych są opodatkowane podatkiem dochodowym w 2018 r.? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2343 z późn. zm., dalej: „ustawa”, „ustawa o pdop” lub „ustawa o CIT”) przepisów ww. ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

fot. Dusan Kostic - Fotolia.com

Dzierżawa gruntów rolnych to nie działalność rolnicza

Działalność rolnicza jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawa o CIT przy tym wprost wskazuje, jakie czynności do takiej działalności się zaliczają. Nie ma wśród nich dzierżawy gruntów rolnych i to nawet wówczas, gdy dzierżawca wykorzystuje je na cele rolnicze. W efekcie wydzierżawiający od tak uzyskanego przychodu musi zapłacić CIT.


Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy działalnością rolnicza w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1. miesiąc - w przypadku roślin,
2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
-licząc od dnia nabycia.

Z kolei z treści art. 2 ust. 3 ustawy o pdop wynika, że działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Ponieważ ustawodawca zdefiniował pojęcie działalności rolniczej, to tylko w granicach wyznaczonych zakresem owej definicji można mówić o przychodzie z tego tytułu.

Zakresu wyłączenia przedmiotowego określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy nie stosuje się natomiast do przychodów wynikających z działalności związanej z działalnością rolniczą lub produkcją rolniczą. Do przychodów z działalności rolniczej zalicza się przychody pochodzące (a nie „związane”) z działalności wymienionej w art. 2 ust. 2 ww. ustawy. Wyłączenie nie ma więc zastosowania do przychodów pochodzących, np. z działalności przetwórczej płodów rolnych czy świadczenia usług związanych z działalnością rolniczą (np. dzierżawa gruntów rolnych na cele prowadzenia działalności rolniczej przez inny podmiot). Przychody z takich rodzajów działalności, jako przychody pochodzące z innej niż rolnicza działalności, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.(...)

Natomiast przedmiotem pozostałej działalności Wnioskodawcy są; pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawa warzyw, włączając melony oraz uprawa roślin korzeniowych i roślin bulwiastych, sprzedaż hurtowa zboża, nieprzetworzonego tytoniu, nasion i pasz dla zwierząt, działalność agentów zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, żywych zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego i półproduktów, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, działalność usługowa następująca po zbiorach, obróbka nasion dla celów rozmnażania roślin, magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów.

Wnioskodawca prowadzi więc m.in. działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o CIT. Przy czym działalność rolnicza jest przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Wnioskodawca uzyskuje również przychody z dzierżawy gruntów rolnych, na których prowadzona jest działalność rolnicza. Wnioskodawca wydzierżawia grunty rolne na rzecz spółek z grupy (podmiotów powiązanych) oraz podmiotów zewnętrznych (podmiotów niepowiązanych), tj. rolnikom.

Dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w kontekście przywołanych powyżej przepisów prawa podatkowego, w szczególności definicji działalności rolniczej, należy stwierdzić, iż przychody osiągnięte przez Wnioskodawcę z dzierżawy gruntów rolnych nie zaliczają się do przychodów z działalności rolniczej i w konsekwencji, wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Należy w tym miejscu wskazać, iż bez znaczenia jest tutaj cel tej dzierżawy.

Należy bowiem zauważyć, że zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop, nie stosuje się do przychodów wynikających z działalności związanej z działalnością rolniczą lub produkcją rolniczą a za taką, zdaniem tut. Organu należy uznać dzierżawę opisaną we wniosku, gdyż to dzierżawca a nie Wnioskodawca, jak wynika z opisu sprawy, będzie prowadził na przedmiotowych gruntach działalność rolniczą. Do przychodów z działalności rolniczej zalicza się jedynie przychody pochodzące (a nie „związane”) z działalności wymienionej w art. 2 ust. 2 ustawy o pdop. Zatem dochód uzyskiwany tytułem czynszu dzierżawnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: