eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zeznanie PIT za 2018 r. rozliczy fiskus

Zeznanie PIT za 2018 r. rozliczy fiskus

2018-12-17 13:34

Zeznanie PIT za 2018 r. rozliczy fiskus

PIT-2018 wypełni fiskus. Podatnik go tylko (milcząco) zaakceptuje ©  Patrycja - Fotolia.com

Kilka milionów Polaków teoretycznie może zapomnieć o sporządzeniu rocznego PITa. Już bowiem w rozliczeniach za 2018 r. inicjatywę w tym zakresie przejmie fiskus. Jak zatem ma wyglądać zastąpienie PIT-a podatnika tym wypełnionym przez urzędników?

Przeczytaj także: Składanie zeznań i deklaracji podatkowych: nowe terminy w 2019 r.

Z dniem 15 lutego 2019 r. w Portalu Podatkowym, czyli systemie teleinformatycznym administracji skarbowej, na podatników będzie czekał wypełniony PIT za rok 2018. W rozliczeniach PIT 2018 usługa ta zostanie ograniczona jedynie do PIT-37 i PIT-38, niemniej i tak obejmie ona kilka milionów deklaracji. Od rozliczeń za rok 2019 dołączą do nich PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

E-PIT ze skarbówki


Wprowadzenie nowej usługi e-PIT zniesie obowiązek samodzielnego sporządzania rozliczeń rocznych przez podatników. Ma też uprościć rozliczanie ulg podatkowych.

Poczynając od PIT za rok 2018 fiskus przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 oraz PIT-38. Formularze te wypełni na podstawie zeznań złożonych za rok ubiegły (w zakresie stosowanych ulg podatkowych) oraz informacji przesłanych przez płatników.

E-PIT w praktyce


Wiemy już zatem co zrobi fiskus. A jak powinien zachować się tutaj podatnik? Ten będzie mógł zaakceptować tak sporządzone zeznanie, poprawić i zaakceptować bądź je odrzucić. Akceptacja e-PITa (w tym także po wprowadzeniu do niego zmian) przed upływem terminu przewidzianego na jego złożenie (czyli do 30 kwietnia) będzie traktowana jako złożenie zeznania podatkowego w dniu dokonania akceptacji.

fot. Patrycja - Fotolia.com

PIT-2018 wypełni fiskus. Podatnik go tylko (milcząco) zaakceptuje

Od 2019 r. fiskus udostępni nową usługę – wypełni PITy za podatników. Póki co obejmie ona jedynie rozliczających się na PIT-37 i PIT-38. W domniemaniu sporządzone przez fiskusa zeznanie będzie traktowane jako to właściwe, chyba że sam zainteresowany je odrzuci bądź sporządzi zeznanie roczne samodzielnie.


Podatnik, który takiej akceptacji nie dokona, albo odrzuci wypełniony przez fiskusa e-PIT przed ustawowym terminem, powinien dokonać samodzielnego rozliczenia podatkowego. W praktyce jednak obowiązek ten bezwzględnie będzie ciążył jedynie na ostatniej z wymienionych wyżej grup podatników, czyli tych, którzy odrzucą e-PIT-a. Akceptacji, zmiany oraz odrzucenia udostępnionego zeznania podatnicy dokonają wyłącznie za pośrednictwem portalu podatkowego, czyli elektronicznie.
Od przyszłego roku będzie obowiązywać zasada, zgodnie z którą, dla zdecydowanej większości podatników niedokonanie akceptacji lub odrzucenia udostępnionego zeznania przed upływem terminu na złożenie zeznania będzie traktowane jako złożenie udostępnionego zeznania w ostatnim dniu ustawowego terminu (tzw. automatyczna akceptacja), czyli 30 kwietnia. W uproszczeniu można zatem powiedzieć, że rozliczający się na PIT-37 i PIT-38 zawsze dokonają rozliczenia w terminie. Albo bowiem złożą formularz samodzielnie, albo fiskus w domyśle przyjmie przygotowane zeznanie przez siebie samego (o ile to nie zostanie przez podatnika odrzucone).

Powyższe nie oznacza jednak, że podatnik utraci kontrolę nad swoim rozliczeniem czy też zostanie pozbawiony obecnych dróg komunikacji w przekazaniu rocznego PIT-a. W dalszym ciągu pierwszeństwo przed powyższą regułą będą mieć: złożenie zeznania rocznego przez organ rentowy (PIT-40A) oraz samodzielne złożenie zeznania rocznego przez podatnika.
W przypadku podatników rozliczających się samodzielnie, sporządzone przez fiskusa rozliczenie nie będzie brane pod uwagę. Samodzielne rozliczenie będzie nadal możliwe elektronicznie bądź w formie papierowej. Podatnik będzie też mógł odrzucić automatyczne rozliczenie (poprzez zgłoszenie sprzeciwu) i samodzielnie wypełnić PIT-a.

E-PIT będzie też w pełni modyfikowalny. Podatnik zatem może w nim określić m.in. dodatkowe wartości przychodów, kosztów, zaliczek na podatek, inne kwoty odliczeń, zmienić bądź dodać ulgi podatkowe, wskazać lub zmienić OPP, z którą zamierza podzielić się swoim podatkiem itp.

Za błędy fiskusa podatnik nie będzie odpowiadał


Znowelizowane przepisy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. wskazują, że gdy organ podatkowy stwierdzi błędy lub oczywiste omyłki w wypełnionym przez siebie formularzu, dokona jego korekty poprawiając takie nieścisłości. Jednocześnie od powstałych z tego tytułu ewentualnych zaległości podatkowych nie będą naliczane odsetki za zwłokę za okres od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku do dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu na korektę dokonaną przez fiskusa.

Odsetek nie zapłaci także ten podatnik, który uprzedzi fiskusa w sporządzeniu korekty. Tutaj odsetki nie będą naliczane do dnia złożenia korekty.

Utrudnienia dla firm


Przy wypełnianiu e-PIT-a fiskus nie będzie brał odpowiednich wartości „z powietrza”. Niezbędne dane uzyska bowiem z posiadanych rejestrów oraz od płatników. Niestety wdrożenie takiej usługi skutkuje zmianami w obecnie składanych informacjach podatkowych: PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R. Deklaracje te za rok 2018 trzeba będzie przekazywać do organów podatkowych wyłącznie elektronicznie i tylko do końca stycznia 2019 r. (a nie końca lutego). Nie zmieni się jedynie termin na przesłanie informacji pracownikom i zleceniobiorcom. Nadal będzie to koniec lutego.

Czy nowa usługa się przyjmie? W pierwszym roku jej funkcjonowania podatnicy zapewne podejdą do niej sceptycznie. Podobnie było, gdy wdrażano projekt e-deklaracji. Również z usługi wstępnie rozliczonego zeznania podatkowego do tej pory korzystało niewiele osób. Historia pokazuje jednak, że uproszczenia takie z czasem zyskują na popularności. Przykładem tego jest chociażby zwiększająca się liczba elektronicznych zeznań podatkowych, która za rok 2017 przekroczyła 11 mln deklaracji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: