eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakupy od rolników ryczałtowych: odliczanie VAT od zaliczek

Zakupy od rolników ryczałtowych: odliczanie VAT od zaliczek

2020-03-03 13:31

Przeczytaj także: Faktura VAT RR: kompensata a odliczenie VAT


W myśl art. 116 ust. 9b ustawy o VAT, przepisu ust. 6 pkt 3 nie stosuje się do dokumentów stwierdzających dokonanie zapłaty w formie zaliczki po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 9 pkt 1. W przypadku gdy zaliczki obejmują całą kwotę należności z tytułu nabycia produktów rolnych, przepisu ust. 6 pkt 3 nie stosuje się, pod warunkiem że podatnik po dokonaniu nabycia produktów rolnych wystawi i wyda rolnikowi ryczałtowemu dokument potwierdzający nabycie produktów rolnych, w którym zostaną również wykazane dane identyfikujące dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty zaliczki na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego.(…)

Wskazać należy, że mechanizm „zryczałtowanego zwrotu podatku” dla rolników ryczałtowych zakłada obciążenie podmiotów nabywających produkty rolne lub usługi rolnicze od tych rolników bezpośrednio, m.in. punktów skupu, hurtowni, spółdzielni, przetwórni, niektórych sklepów itp. Ponadto, to na nabywającego od rolnika ryczałtowego produkty rolne (usługi rolnicze), a nie na tego rolnika nałożono obowiązek udokumentowania tej transakcji dostawy (usługi). Podatnik omawianego podatku bowiem, nabywający te produkty, rozliczając podatek, ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą zakup tych produktów, oznaczoną jako „Faktura VAT RR”. Aby jednak powyższe obowiązki nałożone na tych podatników były dla nich neutralne, w art. 116 ust. 6 ustawy przewidziano możliwość odzyskania z urzędu skarbowego kwoty podatku zryczałtowanego zapłaconego rolnikom, przy spełnieniu warunków podanych w tym przepisie.

Określony w przepisie art. 116 ust. 6 ustawy mechanizm prawa do odliczenia przez podatników wypłaconych kwot zryczałtowanego podatku rolnikom ryczałtowym jest wyrazem zasady neutralności wypłacanych kwot dla kontrahentów rolników ryczałtowych. W zakresie, w jakim nabywane produkty lub usługi służą działalności uprawniającej podatnika do odliczenia podatku naliczonego, kwoty wypłaconego zryczałtowanego podatku nie mogą dla podatników być ciężarem w sensie ekonomicznym.

Odzwierciedleniem tego mechanizmu w ustawie o podatku od towarów i usług jest art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6, stanowi kwotę podatku naliczonego, która obniża podatek należny podatnika stosownie do art. 86 ust. 1.

Jak wynika z powołanego art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, wypłacony dla rolnika ryczałtowego zwrot podatku stanowi dla przedsiębiorcy kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty, jeżeli spełnione zostaną warunki określone w tym przepisie. Pierwszym warunkiem jest, aby nabycie produktów rolnych było związane z dostawą opodatkowaną. Kolejny warunek to taki, aby zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Ostatnim warunkiem jest z kolei, aby w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostały podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty. Jeśli więc zapłata jest dokonana przed wystawieniem faktury VAT RR, to wpisanie na fakturze danych dokumentu potwierdzającego zapłatę pozwoli na uznanie zryczałtowanego zwrotu podatku za podatek naliczony do odliczenia.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 116 ust. 9b, ostatniego z ww. wymogów, tj. art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy nie stosuje się do dokumentów stwierdzających dokonanie zapłaty w formie zaliczki, o ile zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty. W przypadku, gdy zaliczki obejmują całą kwotę należności z tytułu nabycia produktów rolnych, wymogów dokumentacyjnych, o których mowa w art. 116 ust. 6 pkt 3 ustawy, związanych z umieszczaniem na fakturze danych o płatności nie stosuje się, pod warunkiem że podatnik po dokonaniu nabycia produktów rolnych wystawi i wyda rolnikowi ryczałtowemu dokument potwierdzający nabycie produktów rolnych, w którym zostaną również wykazane dane identyfikujące dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty zaliczki na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego bądź jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Zatem w przypadku przedpłat czy zaliczek wpłacanych na poczet przyszłej dostawy (świadczenia usług), podatnik wystawia dokument potwierdzający wpłatę zaliczki na konto rolnika ryczałtowego zgodnie z art. 116 ust. 9b ustawy o VAT, co nie pozbawia go prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, pod warunkiem że pozostałe przesłanki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT zostaną spełnione łącznie. Natomiast fakturę VAT RR podatnik wystawia po dokonaniu dostawy produktów rolnych lub wykonaniu usług rolniczych, z uwzględnieniem danych identyfikujących sporządzony dokument. Powyższe ma odniesienie do sytuacji, w której zaliczka obejmie całą należność za dostarczone w przyszłości produkty i usługi rolnicze, jak i w przypadku, gdy przedpłata obejmuje jedynie część płatności z umowy, a po wykonaniu umowy następują dopłaty.

W przedmiotowej sprawie, nabywane przez Wnioskodawcę produkty rolne będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a zapłata zaliczki (przedpłaty) za te produkty rolne, powiększonej o kwotę zryczałtowanego podatku VAT, następuje na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. W związku z tym, Wnioskodawca wystawia dokument wewnętrzny zgodnie z art. 116 ust. 9b ustawy. Po dostarczeniu produktów rolnych objętych umową przez rolnika ryczałtowego, zostanie wystawiona faktura VAT RR rozliczeniowa potwierdzająca dostawę, z podaniem danych identyfikacyjnych dokumentu wewnętrznego i daty zapłaty zaliczki.

Zatem w tej sytuacji, Wnioskodawca będzie miał prawo do zwiększenia podatku naliczonego w miesiącu wystawienia dokumentu wewnętrznego potwierdzającego zapłatę zaliczki, o którym mowa w art. 116 ust. 9b ustawy o VAT, bowiem – jak wynika ze zdarzenia przyszłego – spełnia wszystkie przesłanki określone w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT.

Tym samym, odpowiadając na pytanie postawione we wniosku, wskazać należy, że w sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z wypłaconych zaliczek na dostawy od rolników ryczałtowych „na bieżąco”, tj. w rozliczeniu za miesiąc, w którym wypłacono zaliczki i wystawiono do nich dowody wewnętrze w oparciu o art. 116 ust. 9b ustawy. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: