eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: ulga mieszkaniowa na pieniądze darowane córce?

Sprzedaż nieruchomości: ulga mieszkaniowa na pieniądze darowane córce?

2021-10-05 13:32

Przeczytaj także: Spłata kredytu hipotecznego i zakup domu jako cele mieszkaniowe w PIT


W konsekwencji, korzystanie ze zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji. W przypadku niewypełnienia warunków określonych w wyżej cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik traci prawo do ulgi i jest zobowiązany zapłaty podatku dochodowego.

Rozstrzygając zatem o prawie do zwolnienia z opodatkowania należy pamiętać, że - jak już wcześniej wyjaśniono - zawarty w art. 21 ust. 25 ustawy katalog wydatków uprawniających do zwolnienia ma charakter zamknięty i w związku z tym tylko wydatkowanie środków na realizację celów w nim wskazanych pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania. Inne wydatki niż wymienione w tym katalogu nie uprawniają do skorzystania z powyższego zwolnienia.

Do celów mieszkaniowych - wymienionych w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy - których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania z ww. zwolnienia ustawodawca zakwalifikował m.in. wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a), czy też wydatki poniesione na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. b). Zatem wydatki poniesione na te cele - przy spełnieniu pozostałych przesłanek - uprawniają do zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Wobec powyższego, odnosząc się do wydatków poniesionych w 2019 r. przez Wnioskodawczynię ze środków uzyskanych ze sprzedaży w 2017 r. udziałów w nieruchomości (otrzymanych w spadku po matce) jako darowizny na rzecz córki w celu uzupełnienia środków na zakup przez córkę domu jednorodzinnego wskazać należy, że wydatek ten (tj. darowizna) nie został wymieniony przez ustawodawcę w ww. art. 21 ust. 25 ww. ustawy jako wydatek uprawniający do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Innymi słowy, skoro powyższy przepis art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje sytuacji, kiedy podatnik (Wnioskodawczyni) przekazuje środki uzyskane ze zbycia udziałów w nieruchomości w formie darowizny na rzecz innej osoby (w analizowanej sprawie na rzecz córki) na zakup przez tę obdarowaną osobę (córkę) nieruchomości (której to nieruchomości córka jest właścicielem), wydatków na ten cel Wnioskodawczymi nie może uwzględnić przy ustalaniu dochodu korzystającego ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla celów podatku dochodowego, charakteru tego nie zmienia okoliczność, że - jak wskazuje Wnioskodawczyni - Jej córka zobowiązała się w akcie notarialnym zapewnić Wnioskodawczyni możliwość dożywotniego, bezpłatnego zamieszkiwania w zakupionym budynku mieszkalnym, z którego to prawa Wnioskodawczyni korzysta i zamierza korzystać nadal.

Wyjaśnić należy, że okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, środków z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych na cele mieszkaniowe wskazane w art. 21 ust. 25 powołanej ustawy.

Przy czym ustawodawca w tym przepisie wskazał jednoznacznie, że przychód ze sprzedaży ma zostać wydatkowany na „własne cele mieszkaniowe”. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne”, świadczy o tym, że ustawodawca przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika.

W świetle powyższego, co do zasady, podatnik może skorzystać z omawianego zwolnienia w związku z zakupem nieruchomości na cele mieszkalne i jedynie wówczas gdy nabył nieruchomość w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych i faktycznie realizuje lub będzie realizował w niej swoje potrzeby mieszkaniowe. W analizowanej sprawie to nie Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość mieszkalną za pieniądze uzyskane ze sprzedaży w 2017 roku udziałów w nieruchomości, bowiem środki uzyskane ze zbycia udziałów w nieruchomości Wnioskodawczyni przekazała w 2019 roku córce w formie darowizny i to córka pieniądze uzyskane z darowizny przeznaczyła na zakup nieruchomości. W konsekwencji, jak wynika z wniosku to córka wydatkowała pieniądze otrzymane od Wnioskodawczyni w formie darowizny na nabycie budynku mieszkalnego i to córka w akcie notarialnym wskazana jest jako kupująca (to córka jest właścicielem ww. nieruchomości).

Natomiast, wskazać ponownie należy, że z przywołanego powyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że okolicznością decydującą o jego zastosowaniu jest przeznaczenie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych w terminie począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym zostało ono dokonane, na własne cele mieszkaniowe, określone w katalogu wydatków wymienionych w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Katalog ten ma charakter zamknięty, ustawodawca nie używa bowiem określeń „w szczególności” czy „między innymi”. Z punktu widzenia rozpoznawanej sprawy istotne są wydatki - na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) bądź wydatki na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. b ww. ustawy). W katalogu tym nie mieści się przekazanie pieniędzy uzyskanych przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży udziałów w nieruchomości jako darowizny na rzecz córki w celu zakupu przez córkę nieruchomości mieszkalnej.

Zatem – w związku z przekazaniem środków, uzyskanych przez Wnioskodawczynię ze sprzedaży w dniu (…) 2017 roku udziałów w nieruchomości, nabytych w wyniku spadku po zmarłej w dniu (…) 2013 roku matce, w drodze darowizny na rzecz córki w celu uzupełnienia środków na zakup przez córkę domu jednorodzinnego – Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem wydatek ten nie został wymieniony przez ustawodawcę w art. 21 ust. 25 ww. ustawy jako wydatek uprawniający do skorzystania ze zwolnienia na podstawie wyżej wskazanego art. 21 ust. 1 pkt 131 tejże ustawy. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: