eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?


Kiedy będzie powstawał przychód?


Zmianie po nowelizacji ulegnie przepis określający datę powstania przychodu z działalności gospodarczej. Został on dostosowany do daty powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jako zasadę przyjęto, że przychód będzie powstawał w dniu dostawy towarów lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu:
  • wystawienia faktury albo
  • uregulowania lub upływu terminu uregulowania należności.

Za towary będą uważane rzeczy i prawa majątkowe oraz wszelkie postaci energii i gazu.
W przypadku usługi rozliczanej w okresach rozliczeniowych przyjęto, że usługa będzie wykonana w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze (nie rzadziej niż raz w roku).

Nowa definicja kosztów uzyskania przychodów


Projekt nowelizacji modyfikuje obecnie obowiązującą definicję kosztów uzyskania przychodów. Definicja ta została uzupełniona o koszty zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Projektodawcy uzasadniają, że zmiana ta odpowiada rozumieniu aktualnie istniejącego przepisu, jakie zostało nadane mu przez orzecznictwo sądów administracyjnych.

Rozliczanie kosztów w czasie


Obecnie sformułowania dotyczące rozliczania kosztów w czasie są kontrowersyjne. W celu usunięcia tych kontrowersji dokonano podziału kosztów na bezpośrednie i niebezpośrednie (pośrednie), a jako zasadę przyjęto rozliczanie kosztów bezpośrednich w roku, w którym zostaną osiągnięte związane z nimi przychody, zaś koszty pośrednie byłyby rozliczane w roku ich poniesienia. W przypadku kosztów pośrednich wprowadzono wymóg rozliczania ich proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (koszt traktowany na zasadzie memoriałowej).

Projekt nowelizacji wprowadza zatem różne kategorie kosztów ze względu na moment ich poniesienia:
  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym,
  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia, który został powiązany z terminem sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania,
  • koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania,
  • koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem (koszty pośrednie) - z rozróżnieniem na koszty poniesione w roku podatkowym i ponoszone w okresie przekraczającym rok podatkowy.

poprzednia  

1 ... 4 5 6 ... 8

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: