eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?


W opinii prof. Hanny Litwińczuk (Opinia do projektu nowelizacji) takie sformułowanie pozwoli wyeliminować szereg wątpliwości interpretacyjnych i zasługuje na pozytywną ocenę: W odniesieniu do wszystkich wymienionych sytuacji projektodawca określa moment uwzględnienia tych kosztów przy ustalaniu dochodu. Zdefiniowane zostało też pojęcie poniesienia kosztu.

Jak rozliczysz różnice kursowe?


Podatnicy będą mieć możliwość wyboru: albo rozliczanie różnic kursowych według zasad obowiązujących w rachunkowości, albo według zasad określonych w ustawie podatkowej. Również rozwiązanie dotyczące różnic kursowych zasługuje na pozytywną ocenę według prof. Hanny Litwińczuk.

Jednak w przypadku korzystania z metody zgodnej z przepisami o rachunkowości metoda ta będzie musiała być stosowana przez podatnika przez okres co najmniej trzech lat podatkowych.

Aby ustalać różnice kursowe według zasad rachunkowości, podatnicy będą musieli o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w ciągu miesiąca i stosować ją nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 3 lata. Dalsze stosowanie tej metody przez podatników nie będzie wymagało kolejnego zawiadomienia, do czasu rezygnacji z tej metody.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy, że dotychczasowe przepisy dotyczące różnic kursowych, związanych z poszczególnymi zdarzeniami gospodarczymi, nie pozwalały podatnikom, dokonującym częstej wyceny aktywów i pasywów, na pełne zastosowanie przepisów podatkowych. W związku z tym podatkowe różnice kursowe zostały kompleksowo uregulowane w odrębnym art. 15a updop, według nowej formuły, zgodnie z którą „dodatnie” różnice kursowe (ekonomicznie korzystne dla podatnika) wpływają na przychody, a „ujemne” (ekonomicznie niekorzystne dla podatnika) na koszty podatkowe. Dla celów podatkowych podatnicy mogą przyjąć faktycznie zastosowany kurs walut, np. bankowy lub kantorowy albo wynikający z umowy, jednakże nie może on być niższy niż kurs kupna i wyższy niż kurs sprzedaży ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w . Przy różnicach kursowych koszt poniesiony związany będzie z powstaniem zobowiązania (w dacie otrzymania faktury), a zapłata w dacie uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie (w tym w wyniku potrącenia wierzytelności).

Zatem projekt nowelizacji rozwiązuje także problem różnic kursowych przy potrąceniu. Różnice takie będą stanowić odpowiednio przychody lub koszty. Pominięto natomiast problem dotyczący różnic kursowych przy umorzeniu zobowiązania zaciągniętego w walucie obcej.

Nowe zasady opodatkowania aportów


Inaczej niż obecnie zostanie uregulowane opodatkowanie aportów w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Będzie ono analogiczne jak przy fuzjach i podziałach.

Podatnicy, którzy otrzymali wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wartość otrzymanego majątku będą ustalali w wysokości wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy. Analogiczne rozwiązania przyjęto w odniesieniu do majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, jeżeli majątek ten został uprzednio wniesiony do spółki jako aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (patrz niżej).

poprzednia  

1 ... 5 6 7 8

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: