eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kryptowaluty: PIT-38 należy złożyć nawet przy braku przychodów

Kryptowaluty: PIT-38 należy złożyć nawet przy braku przychodów

2022-04-27 00:03

Kryptowaluty: PIT-38 należy złożyć nawet przy braku przychodów

Kryptowaluty: podatnik musi złożyć rozliczenie PIT-38, nawet jeśli nie osiągnął przychodu © WorldSpectrum - pixabay.com

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do 2 maja złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko nabywali kryptowaluty.

Przeczytaj także: Podatek od kryptowalut. Rozliczenie w Polsce i w innych jurysdykcjach podatkowych

Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w związku z kryptowalutami i należy złożyć PIT?
  • Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży kryptowalut?
  • Czy wydatki na koparkę kryptowalut (sprzęt, koszty zużycia energii) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
  • Jeśli podatnik nabył kryptowaluty, ale nie uzyskał żadnych przychodów, to czy i tak musi złożyć PIT-38?
  • Czy zakup kryptowaluty powoduje obowiązek złożenia PIT-38?
  • Co zrobić, jeśli w 2021 r. sprzedaliśmy kryptowaluty zakupione w latach wcześniejszych, a nie złożyliśmy wtedy PIT-38?

Kryptowaluty a przychód


Należy pamiętać, że wymiana jednej kryptowaluty na inną nie stwarza obowiązku podatkowego, niezależnie od tego czy dokonywana jest na giełdzie czy też jednostkowo. Czyli jeżeli podatnik kupi Bitcoiny, a następnie wymieni je na inną kryptowalutę, to przychód nie powstaje. Mamy z nim do czynienia dopiero wtedy, gdy podatnik wymieni kryptowaluty na prawny środek płatniczy (czyli tradycyjne pieniądze) na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku. Przychody powstają również w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi.

Podatek od przychodów związanych z kryptowalutami wynosi 19%. Zeznanie PIT-38 można złożyć w wersji elektronicznej lub papierowej, w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Co z kosztami uzyskania przychodów?


Kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży kryptowalut są udokumentowane wydatki, które podatnik poniósł na nabycie wirtualnej waluty oraz koszty związane z ich zbyciem, np. zapłatę dla pośredników w sprzedaży.

Część osób pozyskuje kryptowaluty w efekcie tzw. kopania kryptowalut. Co ważne, w takim przypadku za koszt uzyskania przychodów nie można uznać zakupu przeznaczonego do tego sprzętu elektronicznego czy kosztów zużycia energii.

Kosztem nie są też wydatki związane z wymianą jednej waluty wirtualnej na inną.

fot. WorldSpectrum - pixabay.com

Kryptowaluty: podatnik musi złożyć rozliczenie PIT-38, nawet jeśli nie osiągnął przychodu

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód z obrotu wirtualnym pieniądzem. Ciąży również na podatnikach, którzy tylko go nabywali. Podatek od przychodów związanych z kryptowalutami to 19%. Wymiana jednej z nich na inną nie stwarza obowiązku podatkowego. Mamy z nim do czynienia dopiero gdy podatnik wymieni kryptowaluty na prawny środek płatniczy.


Obowiązki mimo braku przychodów


PIT-38 z kryptowalut należy składać nawet gdy podatnik nie uzyskał żadnych przychodów i ponosił jedynie wydatki na zakup kryptowaluty. W kolejnych latach taka osoba będzie mogła potrącić te koszty od podatku, jeśli sprzeda wirtualne pieniądze. W przypadku gdy w danym roku podatnik sprzedawał i kupował kryptowaluty, a kwota kupna przewyższyła przychody ze sprzedaży, różnica przechodzi na kolejne lata – ale należy się z niej rozliczyć.

Co powinni zrobić podatnicy, którzy w poprzednich latach, np. 2019-2020, nabyli kryptowaluty, ale nie złożyli odpowiedniego zeznania? Polecałbym cofnąć się do tych rozliczeń i złożyć za nie właściwe zeznania. Dlaczego to jest ważne? Jeżeli podatnik nabył kryptowaluty w roku 2019, a spieniężył w 2021, czyli wymienił je na prawny środek płatniczy, to w zeznaniu powinien ująć też wcześniejsze koszty nabycia. Pozwoli mu to obniżyć podstawę opodatkowania.

W zeznaniach za wcześniejsze lata należałoby więc wykazać koszty zakupu kryptowalut oraz złożyć czynny żal – czyli przyznać się do niedopełnienia obowiązku podatkowego z jednoczesnym zrealizowaniem go. Będzie to najlepszy sposób na uniknięcie kary za niezłożenie zeznania w terminie.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: