eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nadchodzi Slim VAT 3 - znaczące zmiany w podatku od towarów i usług

Nadchodzi Slim VAT 3 - znaczące zmiany w podatku od towarów i usług

2022-08-16 10:16

Nadchodzi Slim VAT 3 - znaczące zmiany w podatku od towarów i usług

Slim VAT 3 - znaczące zmiany w podatku od towarów i usług © annuar83 - Fotolia.com

Do konsultacji publicznych trafił projekt Slim VAT 3, czyli plan uproszczeń w rozliczeniach tego podatku dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?

Przeczytaj także: Konsultacje pakietu SLIM VAT 3. Co nas czeka w nowym roku podatkowym?

Mały podatnik VAT


Wśród nowości przewidywanych w projekcie ma się pojawić nowa definicja "małego podatnika VAT". Obecnie obejmuje ona osoby, które uzyskały brutto maksymalnie 1,2 mln euro przychodu rocznego. Po zmianach przepisów limit ten ma wynieść 2 mln euro brutto. Dzięki temu status małego podatnika i możliwość kwartalnego rozliczania VAT otrzyma więcej przedsiębiorców.

Split payment - zmiany w przepisach


Zmienią się też zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatnościsplit payment. Obecnie, gdy przedsiębiorca otrzymuje płatność za fakturę, kwota podatku od towarów i usług trafia na odrębny subrachunek bankowy przeznaczony do rozliczania się z fiskusem. Z tego rachunku można opłacać wyłącznie podatek dochodowy, VAT oraz składki ZUS. Projekt nowej ustawy zakłada możliwość opłacania ze wspomnianego rachunku także podatku handlowego czy cukrowego.

Slim VAT 3 - sankcje


Nowelizacja ma zmienić sankcje dotyczące nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Obecnie sankcje vatowskie bazują na 15, 20 oraz 30% stawkach. Projekt Slim VAT 3 ma je znieść, a w zamian wprowadzić elastyczne przedziały w wysokości do 15%, do 20%. oraz do 30%. W niezmienionej formie będzie natomiast obowiązywać sankcja w wysokości 100% wartości niezapłaconego podatku.

fot. annuar83 - Fotolia.com

Slim VAT 3 - znaczące zmiany w podatku od towarów i usług

Projekt Slim VAT 3, czyli plan uproszczeń w rozliczeniach tego podatku dla przedsiębiorców, zakłada m.in.: rozszerzenie statusu małego podatnika VAT, zmiany w mechanizmie split payment, możliwość wystąpienia o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej w zakresie podatku akcyzowego i zlikwidowanie opłat za wydanie WIS oraz zmianę stawek sankcji za nieprawidłowości w wyliczaniu podatku.


Korekta faktury w walucie obcej


W przypadku korygowania faktur wystawianych w walutach obcych, przedsiębiorca będzie miał obowiązek zastosować przy korekcie ten sam kurs wymiany waluty co przy pierwotnym dokumencie.

Zmiany w WNT


W przypadku wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, podatnicy będą mogli odliczyć podatek VAT od transakcji nawet gdy nie otrzymają od klienta faktury. Dotąd w takiej sytuacji należało naliczyć i opłacić VAT w ciągu 3 miesięcy od zawarcia transakcji, ale nie było możliwości jego odliczenia.

Wiążąca Informacja Stawkowa


Projekt Slim VAT 3 zakłada także zmianę w działaniu Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). To stosunkowo nowa instytucja, która pozwala podatnikowi uzyskać potwierdzenie tego jaką stawkę podatku VAT ma zastosować do transakcji, ze względu na rodzaj świadczonych usług czy sprzedawanych towarów. Slim VAT 3 wprowadzi możliwość wystąpienia o wydanie WIS również w zakresie podatku akcyzowego. Zniesiona zostanie też opłata za uzyskanie takiej informacji (do tej pory było to 40 zł od każdego zapytania).

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: