Wyręczyciel podatkowy: zapłata PIT przez wspólnika z konta spółki jest możliwa
2022-08-26 00:01
![Wyręczyciel podatkowy: zapłata PIT przez wspólnika z konta spółki jest możliwa [© whitelook - Fotolia.com] Wyręczyciel podatkowy: zapłata PIT przez wspólnika z konta spółki jest możliwa](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zobowiazanie-podatkowe/Wyreczyciel-podatkowy-zaplata-PIT-przez-wspolnika-z-konta-spolki-jest-mozliwa-247439-200x133crop.jpg)
Wyręczyciel podatkowy: zapłata PIT przez wspólnika z konta spółki jest możliwa © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dlaczego warto wybrać kwartalne rozliczanie się z fiskusem?
Płatność zaliczek PIT bezpośrednio z konta spółki
Spółka jawna osiąga przychody z działalności gospodarczej. Wypracowane zyski dzieli między swoich wspólników odpowiednio do posiadanych przez nich udziałów. Wspólnicy zlecili służbom finansowo-księgowym spółki obliczanie kwot należnych ciążących na nich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i wpłacania ich z konta spółki bezpośrednio na konto urzędu skarbowego.
Jeden ze wspólników wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy uiszczanie w opisanych okolicznościach PIT przez spółkę, na jego wyraźne polecenie, czyli będące jedynie działaniem o charakterze technicznym, może następować z rachunku bankowego spółki?
Wyręczyciel podatkowy do 1000 zł
Organ podatkowy dopytał wspólnika, ile wynosiła kwota PIT przelana z konta spółki. Po uzyskaniu odpowiedzi, że przekraczała kwotę 1000 zł, Dyrektor KIS wydał interpretację, w której uznał, że treść obowiązujących przepisów nie daje w takiej sytuacji możliwości działania przez spółkę w charakterze wyręczyciela podatkowego. Nie można zatem uznać, że wspólnik uregulował swoje zobowiązanie podatkowe. Zgodnie bowiem z obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. brzmieniem przepisu art. 62b § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, zapłata podatku może nastąpić także przez inny podmiot, jeśli kwota podatku nie przekracza 1000 zł.
Czynność techniczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. zwrócił jednak uwagę, że występujący z wnioskiem o wydanie interpretacji udziałowiec spółki wyraźnie zadeklarował, że przedmiotowe działania spółki mają charakter wyłącznie techniczny. Wspólnik wyręczył się innym podmiotem – spółką – jako „wpłacającą” kwotę zobowiązania podatkowego w jego imieniu. A dopuszczalne jest wpłacenie na konto urzędu skarbowego przez osobę trzecią środków powierzonych przez podatnika. Stanowi to właśnie czynność techniczną. Warunkiem możliwości dokonania zapłaty podatku w ten sposób jest przeprowadzenie tego procesu tak, by organ skarbowy nie miał wątpliwości, że otrzymał środki od podatnika, a nie od podmiotu dokonującego wpłaty.
fot. whitelook - Fotolia.com
Wyręczyciel podatkowy: zapłata PIT przez wspólnika z konta spółki jest możliwa
W wyroku z 28 lipca 2022 r., sygn. akt I SA/Go 184/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. orzekł, że jeśli nie ma wątpliwości, iż wpłata dokonywana jest ze środków należących do podatnika, a tylko sama czynność "wpłaty" dokonywana jest przez wyręczyciela, to nie ma przeszkód prawnych, by została zrealizowana przez podmiot zaangażowany przez tego podatnika.
To nie umowne przenoszenie zobowiązania
Sąd powołując się m.in. na wyrok NSA z 26 maja 2008 r., sygn. akt I FPS 8/07, przypomniał, że od wspomnianej czynności technicznej wyręczyciela podatkowego należy odróżniać umowne przenoszenie zobowiązania, które w zakresie zobowiązań podatkowych jest niedopuszczalne. W § 2 art. 62b O.p. zawarto domniemanie, iż takie wpłaty innego podmiotu należy uznać za pochodzące ze środków podatnika. Przepis ten nie ustanawia w żaden sposób zakazu dokonywania wpłat podatków za pośrednictwem osób trzecich. Zapłata to co innego niż wpłata. Wpłata stanowi właśnie czynność techniczną uiszczenia zobowiązania przez inny podmiot, ale w imieniu zobowiązanego.
Sąd podsumował, że jeśli nie ma wątpliwości, iż wpłata dokonywana jest ze środków należących do podatnika, a tylko sama czynność „wpłaty” dokonywana jest przez wyręczyciela, to nie ma przeszkód prawnych, by została zrealizowana przez podmiot zaangażowany przez tego podatnika (wyrok z 28 lipca 2022 r., sygn. akt I SA/Go 184/22).
Podsumowanie
Istotne jest, by środki przekazane do urzędu skarbowego tytułem wpłaty zobowiązania podatkowego przez spółkę w imieniu wspólnika, zostały wpłacone właśnie jako wykonanie polecenia tegoż wspólnika do rozdysponowania środkami należącymi do niego, tak by fiskus nie doszukiwał się w takich działaniach niedozwolonego przenoszenia zobowiązań podatkowych.
oprac. : Robert Nogacki / Kancelaria Prawna Skarbiec
Przeczytaj także
-
Do kiedy jest płatny ryczałt za grudzień / IV kwartał 2022 i kiedy złożyć PIT-28 za 2022. Nowe zasady dla podatku PPE
-
Zaliczki na PIT od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej
-
Zmiany terminów rozliczeń. Do kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy i złożyć PIT?
-
Zaliczka na poczet zysku wypłacona komplementariuszowi spółki komandytowej bez zaliczki na PIT
-
Czy od wypłaty starego zysku spółki (osobowej) trzeba zapłacić ponowny podatek?
-
Wypłata zysku spółki jawnej przez spółkę z o.o. w podatku dochodowym
-
Restrukturyzacja firmy: przekształcenie (w) spółki
-
Podatek od niepodzielonych zysków przy przekształceniu spółki akcyjnej w SKA
-
Zaliczki na podatek dochodowy od 2019/2020 roku
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Konfederacji
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Polski 2050
-
Niezgłoszone w terminie nabycie spadku a możliwość dochodzenia przez US zapłaty podatku
-
Płaca minimalna przyjęta przez rząd. Koszt zatrudnienia pracownika w 2024 r. znacznie wzrośnie