eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Polski Ład i emeryci: kiedy senior może skorzystać z ulgi dla pracujących emerytów?

Polski Ład i emeryci: kiedy senior może skorzystać z ulgi dla pracujących emerytów?

2022-12-09 12:17

Polski Ład i emeryci: kiedy senior może skorzystać z ulgi dla pracujących emerytów?

Polski Ład i emeryci: kiedy senior może skorzystać z ulgi dla pracujących emerytów? © contrastwerkstatt - fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego rezygnują z pobierania świadczenia i są nadal aktywne zawodowo, mogą skorzystać z zerowego PIT-u. Ulga zwalniająca z podatku dotyczy zarówno seniorów, którzy mają ustalone prawo do emerytury, lecz jej nie pobierają, oraz tych, którzy o takie świadczenie nie wnioskowali choć są w wieku emerytalnym.

Przeczytaj także: Pracujący senior nie zapłaci podatku. Kiedy zerowy PIT dla seniora?

Emerytura to prawo a nie obowiązek, a osiągniecie powszechnego wieku emerytalnego nie jest równoznaczne z koniecznością przejścia na świadczenie. Jest grono osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny) chcą pozostawać w firmie i wciąż pracują. Wszystko zależy od sytuacji danej osoby, ale warto pamiętać o tym, że dłuższa praca to wyższe świadczenie. Dodatkowo osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny i nie skorzystały z uprawnień emerytalnych, tylko nadal pracują i podlegają ubezpieczeniom społecznym, mogą skorzystać z ulgi podatkowej jaką jest PIT-0.

Kwota przychodów podlegająca uldze


- Z preferencji mogą skorzystać seniorzy osiągający przychód z pracy, ze stosunku służbowego, z pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umów zlecenia, a także będący przedsiębiorcami. Roczny limit przychodów wolnych od podatku wynosi 85 528 zł – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Ponadto, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85 528 zł ma zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł rocznie. W takim przypadku PIT-0 dotyczy przychodu wynoszącego 115 528 zł brutto (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Z PIT-0 mogą skorzystać także te osoby, które już emeryturę lub rentę z ZUS otrzymywały, ale zawiesiły prawo do świadczeń. - Nie skorzystają natomiast seniorzy, które osiągnęli powszechny wiek emerytalny, pobierają emeryturę, a jednocześnie dorabiają – dodaje rzeczniczka.

Z PIT-0 nie będą mogły korzystać osoby uzyskujące dochody na umowie o dzieło. By skorzystać z preferencji podatkowej, nie można pobierać emerytury, renty rodzinnej z ZUS, emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, czy świadczenia dla żołnierzy zawodowych i służb mundurowych oraz uposażenia sędziego.

Zaświadczenie do pracodawcy


Pracujący emeryt uwzględnia ulgę w rozliczeniu rocznym za 2022 r. lub wcześniej już na etapie zaliczek na podatek. Aby zastosować ulgę pracujący seniorzy muszą złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy (możesz sam zredagować taki wniosek albo skorzystać z udostępnionego w naszym serwisie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ulgi dla pracujących seniorów).

fot. mat. prasowe

Ulga dla pracujących emerytów - wzór wniosku do złożenia u pracodawcy

Aby zastosować ulgę pracujący seniorzy muszą złożyć odpowiedni wniosek do swojego pracodawcy. Oświadczenie musi zawierać informację, że składający spełnia warunki do zastosowania ulgi. Należy także zawrzeć klauzulę o treści: "Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".W przypadku, kiedy prowadzi on działalność gospodarczą to, zgodnie z przepisami, nie można skorzystać ze zwolnienia w trakcie roku. Taka osoba będzie mogła dokonać ostatecznego rozliczenia w zeznaniu rocznym.

- Warto pamiętać, że zwolnienie z PIT to niejedyna korzyść z dłuższej pracy. Dzięki dodatkowym składkom, jakie wpłyną na konto emerytalne, ubezpieczony odraczając o rok moment przejścia na emeryturę, może liczyć na świadczenie wyższe o ok. 8 proc. – dodaje rzeczniczka.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: