eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jakie zmiany w KSeF? Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje

Jakie zmiany w KSeF? Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje

2024-03-25 11:35

Jakie zmiany w KSeF? Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje

Jakie zmiany w KSeF? Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje © Maksim Kabakou - Fotolia.com

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje zmian w Krajowym Systemie e-Faktur. Wiele z nich jest korzystnych dla przedsiębiorców - uważa Konfederacja Lewiatan.

Przeczytaj także: Wdrożenie KSeF - na co należy się przygotować?

Pierwotne założenia przewidywały różne terminy przystąpienia do KSeF podatników VAT czynnych (1 lipca 2024 r.) i podatników VAT zwolnionych (1 stycznia 2025 r.), co oznaczało konieczność poniesienia dodatkowych nieuzasadnionych nakładów finansowych na narzędzia umożliwiające rozróżnienie tychże grup podmiotów. - Wprowadzenie jednego terminu wejścia w życie obligatoryjnego KSeF dla wszystkich podatników pomoże uniknąć ryzyka powstania tymczasowego chaosu i dodatkowych problemów interpretacyjnych – mówi Anna Słomińska – Wernik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W trakcie konsultacji Lewiatan zwracał również uwagę na kwestię podania numerów KSeF w płatnościach oraz generowanie identyfikatora zbiorczego, które wiążą się z istotnymi zmianami w obiegu dokumentów i płatnościach w przedsiębiorstwach.

- Cieszy nas również zaproponowana możliwość dołączenia załączników do faktur wystawionych w KSeF, których było brak w pierwotnej wersji a powodowały duże problemy praktyczne u przedsiębiorców, którzy przekazywali na załącznikach istotne z perspektywy biznesowej informacje. Należałoby tu jednak rozważyć możliwość uwzględnienia załączników nie tylko w postaci schemy jak proponuje w założeniach MF ale również w postaci innych plików jak pdf czy xml – dodaje Anna Słomińska – Wernik.

Prawdopodobnie 3 kwietnia br. pojawi się projekt ustawy, który będzie zawierał te zmiany. Ministerstwo Finansów ma świadomość, iż przedstawione propozycje nie rozwiewają wszystkich wątpliwości i niejasności dlatego też planuje z początkiem maja szeroko zakrojoną kampanię informacyjną, na którą będą się składać takie rozwiązania jak: szkolenia w lokalnych urzędach skarbowych na terenie całego kraju, filmiki instruktażowe i dedykowana infolinia w ramach Krajowej Informacji Podatkowej.

Najważniejsze propozycje zmian w KSeF:
  • KSeF ma wejść dla wszystkich podatników (VAT czynnych i zwolnionych) w jednym terminie, który zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja.
  • Faktury konsumenckie opcjonalnie będą dopuszczone do KSeF (z kodem QR). Konsumenci będą mieć w ramach KSeF dostęp do faktur w trybie anonimowym.
  • "Samoidentyfikacja" nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF: podatnicy zwolnieni z VAT będą zobowiązani podawać na potrzeby faktur numer VAT (gdy są zarejestrowani na potrzeby VAT) lub NIP (pozostali), jeśli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej. Podatnicy rozliczający PIT na zasadach ogólnych lub „liniówką” będą - dla celów rozliczeń w podatku dochodowym - mieli wymóg posiadania faktury wystawionej w KSeF.
  • Wystawianie faktur w formie papierowej - bardzo wąska grupa najdrobniejszych przedsiębiorców (bez faktur powyżej 450 zł) będzie miała możliwość przejściowego, dalszego wystawiania faktur papierowych. Dodatkowe ograniczenie, to suma wartości wystawianych faktur do 10.000 zł miesięcznie.
  • Dodatkowy obowiązek oznaczania w ewidencji sprzedaży JPK_VAT faktur wystawionych z pominięciem KSeF (również wystawionych w trybie offline).
  • Odroczenie kar i obowiązku podawania numeru KSeF faktury / identyfikatora zbiorczego przy płatnościach.
  • Odroczenie kary za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z KSeF.
  • Pojawi się ustrukturyzowany załącznik do faktury (w kontekście faktur za media, faktur zbiorczych itd.). Będzie okres przejściowy na dostosowanie systemów.
  • Zapewnienie możliwości wcześniejszego generowania oraz poboru certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: