eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Czy nabywca może wystawić fakturę VAT sprzedawcy?

Czy nabywca może wystawić fakturę VAT sprzedawcy?

2007-01-11 13:14

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT


3. Kolejnym warunkiem jest dostarczenie naczelnikom właściwych dla obu stron umowy urzędów skarbowych pisemnej informacji o zawarciu umowy w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Informacja taka musi zawierać dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy, datę zawarcia umowy jak również okres jej obowiązywania.

Faktura VAT wystawiana przez nabywcę towarów i usług na podstawie umowy zawartej z dostawcą musi zawierać wszystkie informacje, które zawiera zwykła faktura VAT, oraz dodatkowo: informację, kto jest wystawcą faktury oraz informację, że faktura wystawiona została w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca. Ponadto faktura taka może zawierać informacje dodatkowe, takie jak data zawarcia umowy, numer umowy.

Wystawiona w ten sposób faktura stanowi dla nabywcy podstawę dokonania odliczenia podatku określonego w tej fakturze. Wszystkie te informacje, o których mowa wyżej muszą również znajdować się na wystawianych przez nabywców towarów i usług dokumentach korygujących czy duplikatach faktur. Oczywiście dokumenty korygujące jak i duplikaty muszą być również potwierdzane przez sprzedawcę.

Bardzo ważne jest, aby zarówno sprzedawca jak i nabywca byli podatnikami VAT czynnymi przez okres wystawiania faktur przez nabywcę. Z chwilą wykreślenia którejkolwiek ze stron z rejestru podatników VAT, nabywca traci prawo do wystawiania faktur w oparciu o powołany przepis. W takim przypadku strona umowy dotyczącej wystawiania faktur przez nabywcę, która została wykreślona z rejestru podatników VAT, winna niezwłocznie powiadomić drugą stronę o tym fakcie. W przypadku gdy którakolwiek ze stron transakcji (sprzedawca bądź nabywca) zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT, to nawet wówczas, gdy nie upłynął jeszcze termin obowiązywania umowy dotyczącej wystawiania faktur przez nabywców, umowa dotycząca wystawiania faktur przez nabywcę traci moc.

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: