eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczenia roczne 2006: korekta PIT-u

Rozliczenia roczne 2006: korekta PIT-u

2007-05-02 13:43

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


Zeznanie po terminie

Pamiętać należy, iż niewywiązanie się z obowiązku podatkowego jakim jest niezłożenie w obowiązującym terminie zeznania podatkowego, jest wykroczeniem. Oznacza to, że ci którzy nie złożą takiego zeznania, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Jeżeli z zeznania złożonego po terminie wynika podatek do zapłaty – trzeba go wpłacić wraz z należnymi odsetkami. Należy także pamiętać, iż w przypadku zeznań złożonych po terminie nie można skorzystać z wspólnego opodatkowania małżonków ani rozliczyć się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Przeważnie wykroczenia polegające na niezłożeniu w terminie zeznania są karane w trybie postępowania mandatowego, które przeprowadza z reguły oskarżyciel skarbowy pracujący w danym urzędzie skarbowym. Na karę w formie mandatu musi się jednak zgodzić podatnik. Jeśli tego nie zrobi – sprawa trafi do sądu.

Wysokość grzywny zależy także od tego, czy niezłożenie deklaracji miało na celu uchylenie się od podatku lub jego uszczuplenie. Są one uzależnione od wysokości podatku narażonego na uszczuplenie.

Jeżeli podatnik nie jest pewny wysokości zobowiązania podatkowego (w sytuacji, gdy np. nie otrzymał stosownej informacji od swojego pracodawcy o osiągniętych dochodach) – lepszym rozwiązaniem jest złożenie deklaracji w terminie lecz z błędnymi danymi, a następnie (po otrzymaniu informacji od pracodawcy) ich skorygowanie, niż zwlekanie ze złożeniem zeznania do czasu, gdy pracodawca wystawi stosowną informację.

Dochody z zagranicy

Polacy pracujący za granicą także powinni pamiętać o rozliczaniu uzyskanych tam dochodów w Polsce – jednak nie wszyscy. O tym, z których krajów uzyskane dochody trzeba opodatkować w Polsce decydują stosowne umowy zawarte z poszczególnymi państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Każdy pracujący poza granicami kraju powinien się zapoznać ze stosowną umową w celu ustalenia, czy musi złożyć zeznanie roczne w Polsce. Przypomnijmy, iż istnieją dwie metody rozliczania dochodów uzyskanych poza granicami kraju: wyłączenia z progresją i odliczenie proporcjonalnego. W przypadku tej pierwszej – dochody uzyskanego poza granicami kraju nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i jeżeli podatnik nie uzyskał dochodu w Polsce – nie musi tutaj składać rozliczenia rocznego. W przypadku drugiej metody – dochody uzyskane poza granicami kraju podlegają opodatkowaniu w Polsce i podatnik bezwzględnie musi złożyć stosowne zeznanie podatkowe.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: