eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wynajem lokali: własność małżonków a podatek VAT

Wynajem lokali: własność małżonków a podatek VAT

2007-05-07 12:41

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza i prywatny najem w deklaracji i ewidencji VAT


Mogą zatem zaistnieć następujące sytuacje, kiedy to małżonkowie postanowią wynająć lokal należący do majątku wspólnego:
  • oboje małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą, z czego jeden będzie wynajmował lokal – wtedy, jeżeli jest on podatnikiem podatku VAT, będzie rozliczał także go w zakresie najmu
  • oboje małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą oraz oboje wynajmują lokal – wtedy, jeżeli są podatnikami VAT, każdy z nich w połowie wykazuje obowiązek podatkowy z tytułu świadczonej usługi najmu
  • tylko jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą; nie rodzi to obowiązku podatkowego u drugiego z małżonków

W powyższym jest oczywiście mowa o prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie najmu, lecz nie tylko. Może to być bowiem jedno z wielu źródeł przychodów z działalności gospodarczej.

Zatem – jak wynika z powyższego – małżonkowie, którzy postanowią wynajmować lokal, który stanowi ich majątek wspólny oraz nie jest składnikiem majątku w działalności gospodarczej, mają możliwość wyboru, który z nich będzie podatnikiem VAT w tym zakresie oraz opodatkuje go podatkiem od towarów i usług. Taka decyzja należy do nich nawet w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi już działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Najmem bowiem w tej sytuacji może zająć się drugi małżonek, który tym podatkiem nie jest opodatkowany, a co za tym idzie – może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. To – która opcja zostanie zastosowana przy wynajmie – zależy tylko i wyłącznie od małżonków, bez względu czy są oni podatnikami podatku od towarów i usług czy też nie.

Przykłady
  1. Jan i Maria Kowalscy uzyskują dochody jedynie na podstawie umowy ze stosunku pracy – żadne z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej. Postanowili z dniem 01.01.2007 r. wynająć lokal użytkowy firmie X, który stanowi ich majątek wspólny. Podjęli decyzję, iż czynności najmu lokalu będzie prowadził jedynie pan Jan. Zatem stanie się tylko on podatnikiem podatku od towarów i usług. Postanowił jednocześnie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w tym zakresie i nie będzie opłacał tego podatku aż do osiągnięcia w 2007 r. przychodu z najmu, który będzie stanowił równowartość 10 000 euro (w roku 2007 stanowi to równowartość 39 700 zł).
  2. Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jego żona Maria Kowalska uzyskuje dochody na podstawie umowy ze stosunku pracy. Z dniem 01.01.2007 r. postanowili wynająć lokal użytkowy firmie X, który stanowi ich majątek wspólny. Podjęli decyzję, iż przychody z najmu będzie rozliczał pan Jan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie on zatem wystawiał firmie X faktury za wynajem lokalu oraz opodatkuje go 22-proc. stawką podatku VAT.
  3. Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jego żona Maria Kowalska uzyskuje dochody na podstawie umowy ze stosunku pracy. Z dniem 01.01.2007 r. postanowili wynająć lokal użytkowy firmie X, który stanowi ich majątek wspólny. Podjęli decyzję, iż przychody z najmu będzie rozliczała pani Maria. Ponieważ nie była ona do tej pory podatnikiem VAT – postanowiła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, w związku z czym nie będzie opłacać tego podatku aż do momentu, gdy przychód z najmu osiągnie w 2007 r. równowartość 10 000 euro.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: