eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Specjalne strefy ekonomiczne: pułapki działalności

Specjalne strefy ekonomiczne: pułapki działalności

2007-06-01 13:11

Co prawda pomoc przekazywana w formie dotacji ze środków Unii Europejskiej (głównie funduszy strukturalnych) pochodzi z innych środków finansowych i ma zupełnie inny charakter niż zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) lub fizycznych (PIT), z którego korzystają przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych, jednakże obydwie formy wsparcia mają wspólną cechę - stanowią regionalną pomoc publiczną.

Przeczytaj także: Program rządowy: Paszport do eksportu

A ponieważ Unia Europejska poświęca wiele uwagi udzielaniu pomocy publicznej, która może zakłócić konkurencję na rynku wspólnotowym, unijne regulacje w tym zakresie muszą być przestrzegane zarówno przez beneficjentów funduszy strukturalnych, jak i przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w strefach. Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na ich rozliczenia podatkowe.

Co możemy odliczyć

Podstawową korzyścią wynikającą z prowadzenia działalności na terenie strefy jest zwolnienie z podatku CIT dochodu osiągniętego z tej działalności. Pierwszą próbą, jaka czeka tu na inwestora, jest właściwe określenie wysokości dochodu zwolnionego i podatku przypadającego od jego wartości. Osobie nie zorientowanej w temacie mogłoby nasunąć się teraz pytanie, dlaczego jest to istotne, skoro i tak cały dochód powinien być zwolniony z opodatkowania. Załóżmy, że przedsiębiorca ma zakład wyłącznie na terenie strefy. Otóż sprawa jest dość istotna z następujących powodów.

Po pierwsze, błędne jest założenie, że wszystkie nasze dochody będą zwolnione w związku z tym, że nasza działalność prowadzona jest wyłącznie na terenie strefy. Zwolnieniu podlega wyłącznie ten dochód, który jest osiągany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej precyzyjnie określonej w zezwoleniu (zezwolenie posługuje się w tym celu szczegółowymi typami działalności zgodnymi z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług lub Polską Klasyfikacją Działalności). Co ważne, nie każdą działalność można wpisać do zezwolenia. W szczególności inwestor nie może liczyć na objęcie zezwoleniem prowadzenia serwisu samochodowego, działalności hotelarskiej bądź gastronomicznej, czy też działalności czysto handlowej. W związku z tym choćby sam fakt zakupu i odsprzedaży materiałów lub towarów handlowych będzie powodował powstanie dochodu, który nie będzie objęty zwolnieniem, gdyż działalność taka nie będzie ujęta w zezwoleniu. Zatem będzie to dochód w pełni opodatkowany. W praktyce nie zdarzają się przypadki podmiotów, które nie osiągałyby choć ułamka dochodu z działalności opodatkowanej. Stąd tak istotne jest prawidłowe obliczenie dochodu zwolnionego, aby dochód opodatkowany wyznaczony był w prawidłowej wysokości.

Po drugie, wysokość dochodu zwolnionego służy wyznaczeniu podatku, jaki byłby od niego należny, gdyby inwestor nie korzystał ze zwolnienia. To prawda, że inwestor może tego podatku nie zapłacić, niemniej jednak decyzję o tym będzie mógł podjąć dopiero znając jego wartość. Wynika to z faktu, że to właśnie niezapłacony podatek, zostający w kieszeni podatnika, stanowi regionalną pomoc publiczną. Ta natomiast udzielana jest – jak zaznaczono na wstępie – z zachowaniem szczegółowych przepisów unijnych, które wprowadzają obowiązek ścisłego przestrzegania, aby pomocy publicznej nie otrzymywać w nadmiernej wysokości.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: