eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Tarcza antykryzysowa: mikropożyczka dla małych firm zwolniona z PIT

Tarcza antykryzysowa: mikropożyczka dla małych firm zwolniona z PIT

2020-04-28 12:10

Tarcza antykryzysowa: mikropożyczka dla małych firm zwolniona z PIT

Mikropożyczka na bieżące potrzeby firmy © ewakubiak - Fotolia.com

5 tys. złotych mogą otrzymać mikrofirmy w postaci pożyczki z Urzędu Pracy. Pieniądze należy przeznaczyć na bieżące finansowanie działalności gospodarczej. Następnie tak otrzymaną pożyczkę będzie można umorzyć.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa: Mikropożyczka w PIT/CIT/VAT

W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. (art. 15zzd ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).
Pojęcie mikroprzedsiębiorcy
Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro,

Pomoc ta nie jest kierowana do większych podmiotów (a więc innych aniżeli mikro).

fot. ewakubiak - Fotolia.com

Mikropożyczka na bieżące potrzeby firmy

Mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o mikropożyczkę ze środków Funduszu Pracy na sfinansowanie bieżących potrzeb finansowych swoich firm. Obecnie pożyczka przysługuje także tym, którzy nie zatrudniają pracowników. Po trzech miesiącach można też wnioskować o jej umorzenie. Dzięki temu staje się ona bezzwrotna.


Jak uzyskać pomoc?


Pożyczka jest udzielana na wniosek składany do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Maksymalna kwota pożyczki, to 5.000 zł, a jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

We wniosku o udzielenie pożyczki mikroprzedsiębiorca oświadcza, że:
  • zapoznał się z zasadami ubiegania się o środki funduszu pracy na pozyskanie pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy,
  • wszystkie informacje, które zawarł we wniosku, oraz dane zamieszczone w załączonych dokumentach są prawdziwe,
  • jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo Przedsiębiorców,
  • prowadził działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 r.,
  • nie otrzymał nigdy wcześniej mikropożyczki (tj. nie ubiega się o nią drugi raz),
  • nie złożył wniosku w innym urzędzie pracy (analogicznie nie ubiega się o nią drugi raz),
  • zobowiązuje się do wykorzystania środków z pożyczki zgodnie z jej przeznaczeniem.

Informacji tych nie trzeba oczywiście wypisywać ręcznie. Zostały one już umieszczone na stosownym formularzu.
Do wniosku o udzielenie pożyczki należy dołączyć załącznik w postaci formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
Załącza się również umowę. Urząd pracy może też wymagać załączenia wniosku o umorzenie pożyczki. Najlepiej zatem, przy kompletowaniu niezbędnych dokumentów, skontaktować się ze swoim urzędem pracy w celu uzyskania informacji, co konkretnie i w ilu egzemplarzach załączyć.

Komplet takich dokumentów, tj. wzór wniosku, umowy, i załączniki udostępniamy na końcu formularza.
Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

Umorzenie pożyczki


Pierwotnie mikropożyczka była kierowana jedynie do przedsiębiorców zatrudniających pracowników, a warunkiem jej umorzenia było utrzymanie stanu zatrudnienia. Po nowelizacji przepisów, która miała miejsce w dniu 18 kwietnia 2020 r., krąg podmiotów uprawnionych do pożyczki został rozszerzony również o tych przedsiębiorców, którzy pracowników nie zatrudniają. Warunkiem jej umorzenia jest natomiast utrzymanie działalności gospodarczej.
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Co przy tym niezwykle ważne, nowe warunki umorzenia stosuje się również do pożyczek, które otrzymano, bądź złożono o nie wnioski jeszcze przed nowelizacją.
Umorzenie następuje na wniosek złożony w ciągu 14 dni od udzielenia pożyczki.

Od umorzonej pożyczki fiskus nie będzie też chciał podatku.
Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak złożyć wniosek?


Wniosek o udzielenie pożyczki wraz załącznikami można wypełnić ręcznie i przekazać papierowo do właściwego urzędu pracy.
Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

Wniosek może być złożony też w postaci elektronicznej przez platformę praca.gov.pl pod tym linkiem . Tutaj wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.





Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: