eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Specjalne strefy ekonomiczne: pułapki działalności

Specjalne strefy ekonomiczne: pułapki działalności

2007-06-01 13:11

Przeczytaj także: Program rządowy: Paszport do eksportu


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego udzielana jest w dniu, w którym upływa termin złożenia zeznania rocznego. Zatem przy roku finansowym pokrywającym się z rokiem kalendarzowym, co do zasady, na 31 marca każdego następnego roku, dla podmiotów płacących CIT, a 30 kwietnia każdego następnego roku dla podmiotów płacących PIT, inwestor strefowy ma obowiązek ocenić poziom wykorzystania przysługującej mu pomocy publicznej, aby stwierdzić, czy w rozliczeniu rocznym można wykazać cały dochód z działalności strefowej określonej w zezwoleniu jako dochód zwolniony.

Jak widać kwestia zwolnienia podatkowego działalności strefowej nie jest całkowicie automatyczna. Należy mieć na uwadze, że przekroczenie dopuszczalnych pułapów pomocy pociąga za sobą surowe konsekwencje. Przykładowo, zwolnienie z opodatkowania CIT lub PIT zawyżonej kwoty dochodu, może prowadzić do określenia podatnikowi zaległości w tym podatku i spowodować konieczność zwrotu zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę od zaległości podatkowych.

Jak obliczyć zwolniony dochód

W świetle powyższych uwarunkowań zupełnie nieznanych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej, może pojawić się wątpliwość, czy w takim razie dochód z działalności zwolnionej również wyznaczany będzie w sposób odmienny. W takiej sytuacji, co do zasady, mają zastosowanie ogólne regulacje w zakresie obliczania dochodu podatkowego wynikające wprost z ustaw podatkowych. W konsekwencji, działalność zwolniona z opodatkowania generuje zarówno przychody podatkowe (choć zwolnione), jak i koszty uzyskania tych przychodów (zwolnionych).

Pomimo że zastosowanie w tym przypadku zasad ogólnych nie powinno prowadzić do powstania dodatkowych kwestii spornych, nie udało się jednak ich zupełnie uniknąć. Przykładem mogą być choćby zapisy o odliczaniu darowizn. Zgodnie z nimi, odliczenia można dokonać tylko od podstawy opodatkowania, a ta obejmuje wyłącznie przychody i koszty działalności opodatkowanej. Jeśli zatem inwestor dokonujący darowizny ma jedynie niewielkie dochody opodatkowane, to istnieje ryzyko, że dziesięcioprocentowy limit odliczalności darowizny uniemożliwi mu odjęcie od podstawy opodatkowania pełnej jej kwoty, co nie miałoby miejsca, gdyby uwzględnić wszystkie jego dochody - zatem również te zwolnione.

Joanna Sztefko
Autorka jest doradcą podatkowym i menedżerem w Dziale Dotacji i Ulg Inwestycyjnych Ernst & Young w Krakowie

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: