eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Jaka stawka VAT na produkty rolne?

Jaka stawka VAT na produkty rolne?

2007-09-17 13:34

Stawka podatku VAT na sprzedawane produkty rolne uzależniona jest od tego, kto dokonuje ich sprzedaży. Jeżeli sprzedawcą jest przedsiębiorca - stawka ta wynosi 3 proc. Jeżeli natomiast sprzedawcą jest rolnik, a dokładniej rolnik ryczałtowy - stawka ta wynosi 5 proc. zryczałtowanego podatku VAT. Należy także pamiętać, iż przy zakupie produktów rolnych od rolników ryczałtowych występuje specjalna procedura rozliczania podatku VAT.

Przeczytaj także: Odliczenie podatku VAT z faktury VAT-RR

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 proc. w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W załączniku tym znajdują się zarówno produkty rolne jak i usługi rolne.

Jeżeli zatem podatnik VAT dokonuje dostawy usług bądź produktów rolnych – powinien stosować stawkę podatku VAT w wysokości 3 proc. Dodać w tym miejscu należy, iż do podatników tych zalicza się nie tylko przedsiębiorców, ale także rolników, którzy rozliczają się z podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Wyjątkiem są natomiast tzw. rolnicy ryczałtowi. Tutaj ma bowiem zastosowanie specjalna stawka podatku VAT oraz specjalna procedura jego rozliczania.

Otóż zgodnie z art. 115 ustawy o VAT rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota tego podatku jest wypłacana rolnikowi przez nabywcę produktów rolnych (a więc podatnika VAT), a stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 5 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Dodać w tym miejscu należy, iż na potwierdzenie powyższej transakcji nabywca wystawia dla rolnika ryczałtowego specjalną fakturę oznaczoną jako „Faktura VAT RR”. Oryginał tej faktury otrzymuje rolnik ryczałtowy, a kopię zostawia u siebie nabywca produktów rolnych. Faktura taka powinna zwierać co najmniej:
  1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
  5. nazwy nabytych produktów rolnych;
  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
  7. cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  8. wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
  11. wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
  13. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
  14. oświadczenie dostawcy produktów rolnych (rolnika ryczałtowego) o następującej treści: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.”, przy czym w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie to może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Należy je jednak sporządzić jako oddzielny dokument, który będzie zawierał elementy wymienione w punktach 1-3 oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Umowę taką należy sporządzić w dwóch egzemplarzach, a oryginał zatrzymuje nabywca

Dodatkowo, aby nabywca mógł odliczyć 5-proc. podatek zapłacony rolnikowi, musi dokonać płatności powyższej faktury na konto bankowe rolnika w ciągu 14 dni od momentu zakupu (chyba że została zawarta umowa przedłużająca termin płatności). W opisie przelewu musi być zawarta data oraz numer faktury.

Reasumując zatem, jeżeli dostawy produktów rolnych bądź usług rolniczych dokonuje podatnik VAT – opodatkowuje je 3-proc. stawką podatku VAT. Jeżeli natomiast dostawa jest dokonywana przez rolnika ryczałtowego na rzecz podatnika VAT – stawka podatku wynosi 5-proc., na nabywcy ciąży obowiązek wystawienia specjalnej faktury oraz zapłaty za nią w ściśle określony sposób.

Do pobrania

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: