eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie z faktury VAT RR a fundusz promocji

Odliczenie z faktury VAT RR a fundusz promocji

2012-09-13 13:20

Odliczenie z faktury VAT RR a fundusz promocji

Owoce i warzywa © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

W 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, na mocy której zostały utworzone fundusze promocji tych produktów. Fundusze te oczywiście same z siebie się nie utrzymają - potrzebują środków pieniężnych na finansowanie swojej działalności. W związku z tym ustawodawca we wskazanej ustawie podał kto i ile winien na nie łożyć. Generalnie opłaty te są wymierzone w producentów produktów rolno spożywczych na pierwszym etapie, czyli rolników.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT z faktury VAT RR ze spóźnioną zapłatą

Art. 2 przytoczonej we wstępie ustawy mówi, że w celu wspierania marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji produktów rolno-spożywczych tworzy się następujące fundusze promocji:
  1. Fundusz Promocji Mleka;
  2. Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego;
  3. Fundusz Promocji Mięsa Wołowego;
  4. Fundusz Promocji Mięsa Końskiego;
  5. Fundusz Promocji Mięsa Owczego;
  6. Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych;
  7. Fundusz Promocji Owoców i Warzyw;
  8. Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego;
  9. Fundusz Promocji Ryb.

W przypadku funduszu promocji mleka, wpłaty na niego są naliczane w wysokości 0,001 zł od każdego skupionego kilograma mleka.

W przypadku pozostałych funduszy wpłaty są naliczane w wysokości 0,1% wartości netto od danych produktów rolnych (żywiec, bydło, owoce i warzywa, zboże, ryby, drób itp.)

W przypadku funduszy związanych ze zwierzętami (poza rybami), do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na dany fundusz zobowiązani są przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ich uboju.

fot. Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

Owoce i warzywa

W 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, na mocy której zostały utworzone fundusze promocji tych produktów

Co za tym idzie ubojnia, która nabywa np. żywiec od rolników, musi z tego tytułu dokonywać wpłat na odpowiedni fundusz promocji, jednakże należne środki nie wykłada z własnej kieszeni a pobiera od rolników. Działanie takie polega na umniejszeniu o odpowiednią sumę kwoty należnej rolnikowi za sprzedany żywiec. Szczegółowy sposób dokumentowania tych zdarzeń określa przytoczona na wstępie ustawa. Tym samym rolnik otrzymuje kwotę odpowiednio niższą od tej, która jest podana na fakturze.

W związku z powyższym rodzi się pytanie, czy działanie takie nie pozbawia przypadkiem nabywcy produktów rolnych od rolnika ryczałtowego prawa do odliczenia podatku wykazanego na fakturze VAT RR? Warunkiem odliczenia jest tutaj bowiem to, że cała należność winna zostać przekazana w odpowiednim terminie na konto bankowe rolnika.

O powyższym mówi art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług:
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.


Wydaje się zatem, że w takiej sytuacji nabywcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury VAT RR. Na szczęście analiza dalszych przepisów ustawy o podatku VAT prowadzi do odmiennych wniosków.

Otóż w art. 116 ust. 8 ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że drugi z wyżej wskazanych warunków dotyczy jedynie tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Powyższe precyzuje m.in. ust. 9a przytoczonego przepisu. Zgodnie z nim przez określone w ust. 8 towary i usługi należy rozumieć m.in. potrącenia, jeżeli wynikają z innych ustaw, rozporządzeń Rady UE lub tytułów wykonawczych (egzekucyjnych).

Obowiązek naliczania i pobierana wpłat na właściwy fundusz promocji produktów rolno-spożywczych wynika zaś z odrębnej ustawy. W związku z tym pobieranie ich od rolników ryczałtowych nie wywołuje negatywnych skutków u nabywcy w zakresie prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakupy produktów rolnych od rolników ryczałtowych. Jeżeli zatem zostały spełnione pozostałe warunki określone w ustawie o VAT, wykazany na fakturach VAT RR podatek może zostać odliczony.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: