eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Poszerza się system e-Deklaracje

Poszerza się system e-Deklaracje

2008-01-02 13:08

System e-Deklaracje umożliwia od 1 stycznia 2008 r. składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną każdemu podatnikowi i płatnikowi - podaje resort finansów. Dotychczas z tej możliwości mogli skorzystać tylko duzi podatnicy. Od stycznia taką możliwość ma każdy podatnik, musi tylko posiadać bezpieczny podpis elektroniczny oraz zgłosić do urzędu skarbowego zamiar składania deklaracji w tej formie.

Przeczytaj także: Deklaracje DT-1 można składać elektronicznie

Formularz zawiadomienia, w którym zgłasza się zamiar składania deklaracji drogą elektroniczną można pobrać przez portal e-deklaracje.gov.pl. W tym zawiadomieniu podatnik wskazuje też osobę upoważnioną do składania deklaracji w jego imieniu. Może oczywiście sam wysyłać deklaracje drogą elektroniczną - wówczas wpisuje siebie jako osobę upoważnioną. Formularz ten dostarcza się do urzędu skarbowego w formie papierowej.

Następnie podatnik lub osoba upoważniona do składania deklaracji w jego imieniu składa już drogą elektroniczną poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl zgłoszenie, w którym potwierdza wolę składania deklaracji w formie elektronicznej. Ponieważ zgłoszenie to jest elektroniczne, aby je przesłać musi posiadać bezpieczny (kwalifikowany) podpis elektroniczny.

Certyfikat kwalifikowany jest niezbędny, aby w bezpieczny i pewny sposób przesłać deklarację/dokument do urzędu skarbowego. Zastosowanie go uniemożliwia podmianę całości lub części dokumentu, daje pewność tożsamości nadawcy.

W chwili obecnej nie wszystkie deklaracje można składać drogą elektroniczną. Od 1 stycznia 2008 r. składać można 32 rodzajów deklaracji, m.in. VAT-7, VAT-UE, CIT-8, z dniem 1 kwietnia 2008 r. katalog ten zostanie rozszerzony o kolejne 12 deklaracji, m.in. deklaracje składane przy rocznym rozliczeniu podatku dochodowego: PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36l, PIT/O, PIT/D. Następnym etapem jest 1 lipca 2008 r., kiedy będzie można złożyć dodatkowe 17 deklaracji, m.in. PIT-11 i 1 stycznia 2009 r. - kolejne 20 deklaracji, m.in. PIT-40, PIT-28. W sumie w ciągu roku liczba ta rozszerzy się do 81 deklaracji.

Od 1 stycznia 2008 r. deklaracje podatkowe składa się drogą elektroniczną poprzez portal www.e-deklaracje.gov.pl. Na portalu tym podatnicy znajdą interaktywne formularze podatkowe wraz z instrukcją, które po wypełnieniu i opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym będzie można przesłać do systemu.

Na portalu znajdują się także aktualności dotyczące systemu e-Deklaracje, wykaz najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami na nie i numery telefonów pod którymi można uzyskać pomoc w sprawie procedur składania deklaracji, problemów technicznych przy obsłudze systemu, jak i pomoc w sprawie podpisu elektronicznego.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: