eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Uproszczona forma wpłacania zaliczki na podatek

Uproszczona forma wpłacania zaliczki na podatek

2008-02-20 13:39

Poczynając od 2007 roku ustawodawca dał możliwość przedsiębiorcom wpłacania zaliczek w formie uproszczonej. Podstawową zaletą tej metody jest stała wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik może zatem zaplanować na cały rok z góry wysokość obciążeń finansowych związanych z tym podatkiem.

Przeczytaj także: PIT: uproszczone zaliczki a ubezpieczenie zdrowotne

Regulacje w zakresie uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, znalazły się w art. 44 ust. 6b-6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 25 ust. 6-10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawowym warunkiem skorzystania z tej formy jest złożenie stosownego zawiadomienia w urzędzie skarbowym o jej wyborze. Dokument taki należy złożyć w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy podatnik wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek (co do zasady jest to 20 lutego danego roku podatkowego). Wybór uproszczonej formy wpłacania zaliczek jest decyzją na cały rok podatkowy (nie można zmienić tej metody w trakcie roku). Tak złożone zawiadomienie jest ważne także w latach następnych aż do momentu, gdy podatnik zawiadomi organ podatkowy w formie pisemnej o rezygnacji z tej metody. Termin złożenia tego zawiadomienia jest taki sam, jak w przypadku wyboru uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Przy ustalaniu wysokości zaliczek brany jest pod uwagę uzyskany przez podatnika dochód (w przypadku PIT) albo podatek (w przypadku CIT) z zeznania rocznego złożonego w poprzednim roku podatkowym. Zatem w przypadku, gdy podatnik postanowi wpłacać zaliczki uproszczone w roku 2008, do określenia ich wysokości brane jest pod uwagę zeznanie podatkowe za rok 2006 (w roku 2007 bowiem za ten rok podatnicy składają rozliczenia roczne). W zeznaniu podatnika musi jednak wystąpić dochód podlegający opodatkowaniu (w przypadku PIT) albo podatek należny (w przypadku CIT) . Jeżeli w powyższym zeznaniu nie zostały one wykazane, bierze się pod uwagę rok wcześniejszy. Jeżeli w tym roku także powyższe nie wystąpiły – podatnik z uproszczonej formy skorzystać nie może.

Zatem w pierwszej kolejności podatnik bierze pod uwagę zeznanie składane w roku poprzedzającym rok, od którego zamierza skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, a dopiero gdy nie spełnia ono warunków określonych wyżej – zeznanie za rok wcześniejszy. O ile ważne jest, aby w rozliczeniu rocznym wykazać podatek do zapłaty albo dochód powodujący obowiązek podatkowy – o tyle bez znaczenia pozostaje wysokość zobowiązania podatkowego. Tym samym z tej formy mogą skorzystać zarówno ci podatnicy, którzy wykażą duży podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego, jak i ci, którzy wykażą go w wysokości kilku, kilkunastu złotych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: